Klaus zřejmě rozhodne o pověření k jednání o vládě

Lídři dvou nejsilnějších stran, ODS a ČSSD, se dnes znovu chystají na Pražský hrad. Pozval si je tam prezident Václav Klaus. Důvodem jsou povolební jednání o sestavení kabinetu, který by zemi dál vedl. Podle informací Českého rozhlasu Nečas očekává, že bude sestavením vlády pověřen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec

Sociální demokraté ve volbách zvítězili, ODS, TOP 09 i Věci veřejné ale spolupráci s nimi na vládní úrovni vylučují. ODS, TOP 09 i Věci veřejné teď pracují na návrhu společné koaliční smlouvy.

Schůzky s ostatními stranami organizovala i sociální demokracie a o jejich výsledku chce prezidenta informovat její lídr Bohuslav Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Nečas mluvil o předpokládaném pověření sestavením vlády

Místopředseda ČSSD si současně myslí, že od prezidenta by už mělo zaznít konkrétní rozhodnutí.

„Myslím si, že by bylo dobré, aby nějaké rozhodnutí v tomto směru padlo. Je důležité, aby už se vláda mohla začít připravovat v souvislosti s návrhem rozpočtu na příští rok a s opatřeními, která budou potřeba v tomto směru přijmout,“ uvedl Sobotka.

Jako prvního však přijme prezident Petra Nečase, který nejprve nechtěl předbíhat, koho prezident může pověřit vyjednáváním o vládě.

„Pan prezident se rozhodne podle svého uvážení, tak jak uzná za vhodné. Určitě posoudí i míru koaličního potenciálu ODS a ČSSD a také to, zda strany mají životaschopný projekt, nebo ne,“ sdělil Nečas.

Pro Českou televizi nicméně lídr ODS řekl, že očekává, že bude jednáním o sestavením vlády pověřen on: „Předpokládám, že budu pověřen jednáním o sestavení vlády. Čili nebude to ústavní akt jmenování, ale ten, který je tradicí zavedený, kdy je pověřen některý politik, aby jednal o sestavení vlády.“

Škromach: Vítězná strana by měla být pověřena povolebním vyjednáváním

Sociální demokracie podle svého místopředsedy Zdeňka Škromacha trvá na tom, aby vyjednáváním o povolebním uspořádání byla pověřena vítězná strana.

„My samozřejmě trváme na to, aby demokratické tradice, které tady jsou, byly zachovány. Ať už je šance větší nebo menší. Prostě vítězná strana by měla být pověřená vyjednáváním o povolebním uspořádání,“ uvedl Škromach ve Světě o osmé na Rádiu Česko.

Připomněl, že po volbách před čtyřmi lety prezident Václav Kalus pověřil předsedu ODS Mirka Topolánka vyjednáváním o vládě. „Dokonce jmenoval jeho menšinovou vládu, která ani nezískala důvěru a půl roku vládla. Neříkám, že chceme bez důvěry vládnout, ale každopádně se jako vítězové voleb chceme pokusit o první krok. A myslím si, že na něj máme právo,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda ČSSD Zedněk Škromach v e Světě o osmé Rádia Česko.

ČSSD chce, aby se její volební vítězství odrazilo alespoň na obsazení vedení Poslanecké sněmovny. ODS, TOP09 i Věci veřejné daly najevo, že podpoří v čele sněmovny sociálního demokrata, pokud to bude "důstojný" kandidát.

„To může nastat v situaci, pokud by ČSSD zůstala jako opoziční strana. V té situaci samozřejmě budeme chtít mít předsedu sněmovny jako strana, která ve volbách zvítězila a má nejsilnější pozici v Poslanecké sněmovně,“ uvedl Škormach s tím, že na konkrétní jména je v tuto chvíli ještě čas.

Václava Marešová, Katka Brezovská, Karolína Koubová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme