Klause střídá Topolánek

Občanská demokratická strana má po téměř 12 letech nového předsedu. Stal se jím šéf senátorského klubu ODS Mirek Topolánek, který ve druhém kole volby porazil Petra Nečase o 11 hlasů. Pro vítězného Topolánka hlasovalo 179 delegátů, pro Nečase 168. Prvním místopředsedou strany byl na kongresu ve Františkových Lázních zvolen Jan Zahradil, dalšími místopředsedy pak Petr Nečas, Miroslava Němcová a Petr Bendl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek s Václavem Klausem | Foto: Petr Eret

Souboj uchazečů o předsednický post byl v obou kolech vyrovnaný. Z prvního kola nový předseda nevzešel, když ani jeden z pětice kandidátů nezískal nadpoloviční podporu delegátů. Do druhého kola postoupili Nečas se 116 hlasy a Topolánek se 109.

Třetí skončil Jan Zahradil, který v prvním kole zaostal jen o šest hlasů za Topolánkem. Čtvrtá byla se 17 hlasy Miroslava Němcová a jako poslední se podle očekávání umístil lékař Jindřich Novohradský, který svou kandidaturu ohlásil až na poslední chvíli. O tom, že by právě on byl tím nejlepším předsedou strany, nepřesvědčil nikoho z delegátů.

Topolánek ihned po svém zvolení navrhl, aby se Václav Klaus stal čestným předsedou občanských demokratů, a to se vzápětí také stalo.

Šestačtyřicetiletý senátor Topolánek už včera účastníky kongresu ujišťoval, že zachová směr, kterým se strana vydala pod Klausovým vedením. "ODS nepotřebuje novou ideologii, má svůj klausismus," řekl delegátům.

Nový předseda podle svých slov také plánuje v ODS provést nenásilnou změnu vnitřního systému. "Budu prosazovat postupnou změnu vnitrostranických volebních mechanismů směrem k větší účasti členské základny s cílem volit postupně, na všech stupních ODS s klíčem pro volitele 1:1. Tento krok společně s pokusem o sice riskantní, nicméně nezbytné otevření se novým členům a kariérním řádem pro nové, ale nejen nové členy by mohly vést k zatřepání usazenými sedimenty v podobě místních klanů bez ohrožení podstaty."

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Topolánek o svých plánech

Podle Klause však Topolánek nemůže splnit očekávání některých lidí, kteří mu dopomohli ke zvolení do čela strany. Svého nástupce přitom považuje nikoliv za názorově, ale spíše typově odlišného člověka, než je sám. Klaus dával po ohlášení překvapivého výsledku najevo, že ho volba většiny delegátů rozladila.

"Jistý problém je v tom, že někteří ho vystrkali do této funkce s očekáváními, která nejsou očekáváními Mirka Topolánka, ale těch některých jiných lidí. A já myslím, že on si je toho velmi dobře vědom," komentoval Topolánkovo zvolení Klaus.

Velmi vyrovnaná byla i volba prvního místopředsedy strany. Do druhého kola postoupili Petr Nečas a Jan Zahradil s rozdílem šesti hlasů. Úspěšný byl nakonec Zahradil, když ho podpořilo 179 účastníků kongresu. Nečas získal 167 hlasů. Prakticky stejným poměrem hlasů přitom dopoledne skončila i volba lídra strany.

Petr Nečas po celodenním volebním maratónu slavil úspěch až při volbách řadových místopředsedů. Ve druhém kole pro něj hlasovalo 217 delegátů. Dalšími dvěma místopředsedy se ve třetím kole stali poslankyně Miroslava Němcová (220 hlasů) a středočeský hejtman Petr Bendl (191 hlas). Místopředsednickou funkci se nepodařilo obhájit Ivanu Langrovi.

Kongres Občanské demokratické strany ve Františkových Lázních také přijal usnesení, podle něhož jsou podmínky vstupu Česka do Evropské unie, dojednané v pátek v Kodani, nedůstojné. Delegáti rovněž plně podpořili kandidaturu Václava Klause na prezidenta republiky.

Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme