Klause urazily Svobodovy výroky a žádá vysvětlení

Do ostrého sporu se kvůli postojům k Evropské unii dostali prezident Václav Klaus a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Prezidenta rozladily Svobodovy výroky o jeho postojích k evropské integraci a žádá proto vysvětlení. Ministr zahraničí sice schůzku na Hradě přijal, vzkázal ale, že kárat se od Klause nenechá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Cyrila Svobodu nepotěšilo, že Klaus přímo na evropském summitu v Aténách prezentoval názory odlišné od postoje kabinetu. Šéf diplomacie při návratu ze summitu novinářům řekl, že prezident má o současném dění Evropské unii povrchní a neúplné informace.

"V jeho výrocích je naprosto zřetelné, že se těch zásadních otázkách mýlí. Když čtu v novinách, že přijdeme o část suverenity, tohle kdyby řekl posluchač na právnické fakultě, tak ho vyhodíme od zkoušky," řekl Svoboda na adresu Klause.

Klaus považuje Svobodova slova za urážlivá a dnes proto zaslal ministrovi dopis, v němž ho pozval, aby mu svá vyjádření osobně vysvětlil. "Pan prezident to odmítá a má pocit, že se Evropskou unií zabývá již delší dobu, zabýval se jí ještě v době, kdy byl předsedou sněmovny a kdy byl premiérem, byl to také on kdo podával přihlášku do Evropské unie, takže by se dalo říci, že se evropské diskuze účastní déle než ministr zahraničí," tlumočil prezidentův postoj jeho mluvčí Tomáš Klvaňa.

Schůzka se má na Hradě konat v úterý dopoledne. Ministr zahraničí pozvání přijal, brání se ale, že by byl šel k prezidentovi na koberec. "Nejsem pozván na žádný kobereček, na tom kategoricky trvám. Z Ústavy má prezident právo konzultovat s členem vlády agendu kdykoliv, takže já respektuji toto ústavní právo prezidenta a opakuji naprosto zřetelně: my nejsme ve vztahu nadřízený podřízený, to tedy opravdu nejsme," reaguje Svoboda.

To, že znalosti Václava Klause o Evropské unii nejsou vždy dokonalé, připouští i premiér Vladimír Špidla. "To je možné, protože evropská politika je komplikovaná, a nezdá se mi, že by se Václav Klaus nějakým zásadním způsobem zabýval některými hlavními věcmi. Je možné, že v některých okamžicích nemá dostatečný základ pro své výroky," uvedl premiér.

Špidla se přesto nebojí, že nesoulad mezi Hradem a Strakovou akademií mohl Česku navenek škodit. Zahraničí politiku podle něj tvoří vláda a ta má podle něj i rozhodovací pravomoci ve vztahu k unijním institucím. "Někdy to může být komplikace, že existují nějaké odlišné postoje mezi premiérem a prezidentem, ale princip je jasný, zahraniční oficiální politika je určena vládou, cokoliv jiného je neoficiální."

Milada Richterová, Helena Šulcová, Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme