Klausova amnestie osvobodí i obžalované z řady známých kauz

Amnestie prezidenta Václava Klause se dotkne celé řady mediálně známých případů, například zpěvačky Dary Rolins, ‚silničního piráta‘ Aleše Trpišovského nebo bývalého fotbalového reprezentanta Tomáše Skuhravého.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Trpišovský přichází k jednání Krajského soudu v Praze

Aleš Trpišovský přichází k jednání Krajského soudu v Praze | Zdroj: ČTK

Prezidentská amnestie se vztahuje na případ zpěvačky Dary Rolins, které soud v prosinci uložil 18měsíční podmíněný trest za smrtelnou dopravní nehodu, způsobenou v roce 2010. Pozůstalým ale zaplatí zhruba milionovou škodu. Tři roky také nesmí řídit auto.

Sedm let nesmí řídit ‚silniční pirát‘ Aleš Trpišovský, odsouzený za agresivní jízdu na dálnici D1. Dostal dvouletý trest vězení podmíněně odložený na čtyři roky. Oběma se trest vymaže i z trestního rejstříku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyhlášené amnestii jsme v Ozvěnách dne mluvili s advokátkou Hanou Marvanovou, která zastupuje i poškozené v kauze H-System

Postihu se vyhnou také někdejší šéf Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský, majitel Amsterdam shopů v České republice Artur Slawomir Kamedula i bývalý fotbalový reprezentant Tomáš Skuhravý.

Dále i manažeři obžalovaní v případu zkrachovalé Union banky, stejně tak manažeři Českomoravské družstevní spořitelny a možná i manažeři vytunelovaného H-Systemu. Jak to ale nakonec dopadne s posledně jmenovanou kauzou, to podle advokátky Hany Marvanové jasné dosud není.

Marvanová: Amnestie může poškodit poškozené

„To, jestli se na konkrétní kauzu, u těch běžících věcí, bude vztahovat amnestie nebo ne, záleží na rozhodnutí soudu. A v případě kauzy H-System to není jasné, protože kauza sice pravomocně skončila loni, ale nyní by mělo proběhnout ještě nové řízení o odvolání ve věci uložených trestů,“ řekla Radiožurnálu Marvanová, která zastupuje i poškozené v tomto případu.

V některých pravomocně neskončených případech, kde se poškození přihlásili v trestním řízení o náhradu škody, považuje známá advokátka amnestii za velký problém.

„Tam, pokud by došlo skutečně k zastavení trestního stíhání na základě amnestie prezidenta republiky, pak by byla zpochybněna i možnost domoci se v tom trestním řízení náhrady škody a poškození by se museli domáhat náhrady škody v civilním řízení,“ upozornila advokátka.

Počet amnestovaných odhaduje šéf vězeňské služby na 6876

Číst článek

V civilním řízení by ale poškozený musel prokazovat odpovědnost žalované strany za vzniklou škodu, zatímco v trestním řízení toto důkazní břemeno nese státní zástupce.

„Já si to u těch závažných případů, jako třeba kampeličky, vytunelované fondy, neumím představit, že by tisíce poškozených byly schopny vést takovéto procesy. Já si myslím, že třeba to je věc, která je nedomyšlená v té amnestii, protože v některých případech může postihnout ty poškozené. Neříkám, že postihne poškozené H-Systemu, ten případ je mezní a o něm bude rozhodovat soud,“ dodala advokátka Marvanová.

První amnestovaní začnou opouštět věznice, o všech musí rozhodnout soud

Číst článek

Předpokládaný počet propouštěných osob na amnestii | Foto: ČTK

Ladislav Dvořák, mta, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme