Klausová asi letos skončí jako velvyslankyně, kvůli služebnímu zákonu

Velvyslankyně České republiky na Slovensku Livia Klausová nejspíš bude muset skončit ve funkci se závěrem letošního roku. Důvodem je její věk. Nový služební zákon totiž určuje horní věkovou hranici úředníkům a to sedmdesát let, diplomatka ale už loni oslavila sedmdesáté první narozeniny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Livia Klausová

Livia Klausová | Foto: Tomáš Adamec, Michaela Vydrová

Livia Klausová podle serveru Echo24.cz, který informaci přinesl, o situaci ví a čeká na výsledek právních rozborů, které by mohly její misi případně prodloužit. Není přitom jedinou diplomatkou, které hrozí konec ve funkci, věkové omezení se týká i šéfky ambasády v Sýrii Evy Filipi.

„Zákon je zákon a nejde jen o jednu osobu. Jsou tu principy a pravidla, která obecně začnou platit v průběhu roku a příštího roku a ty samozřejmě respektovat musíme. My tady nemáme na vybranou,“ reagoval na situaci ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Přehrát

00:00 / 00:00

Livia Klausová asi bude muset opustit post velvyslankyně. Překročila věkovou hranici stanovenou služebním zákonem. O téma se zajímala Eliška Malínská

Ministerstvo zahraničí se ale snaží najít cestu, jak problém s věkovým omezením vyřešit. Požádalo proto o podrobnou právní analýzu zákona resort vnitra.

„Uvidíme, k jakým závěrům dospějeme. Ale v tuto chvíli, když bychom opravdu jasně četli literu služebního zákona, tak situace nemá jiné řešení. Ale samozřejmě budeme čekat na to, až dostaneme podrobnější právní rozbor,“ uvedl náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký.

Nastalá situace je podle něj mimořádně nešťastná. „Pro nás je osobně bolestivá, protože Livia Klausová patří mezi velmi výrazné osobnosti. A nadto naše relace v Bratislavě patří mezi ty nejdůležitější,“ řekl.

Dodal, že o výjimce ze zákona ale neví. Pokud resort vnitra potvrdí výklad o věkovém omezení bez výjimky, bude muset Livia Klausová na konci roku ze Slovenska odejít.

Livia Klausová je českou velvyslankyní na Slovensku od konce roku 2013. Do funkce ji prosadil po svém zvolení prezident Miloš Zeman, stejně jako Vladimíra Remka na post velvyslance v Moskvě. Proti byl bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Spekulovalo se o tom, že Klausová není kariérní diplomatkou a že post dostala jako odměnu za to, že Zemana podpořila v prezidentské volbě. Dohady pak zablokovaly proces výměny velvyslanců. Po pádu Nečasovy vlády a odchodu Schwarzenberga z ministerského postu spor skončil.

bre, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme