Klausova nástupce vyberou občané. Senát schválil přímou volbu prezidenta

Senátoři po víc než pět hodin trvající debatě schválili zavedení přímé volby prezidenta. Ústavní novelu přijali beze změn. Novelu podpořilo 49 ze 75 přítomných senátorů. Proti jich bylo 22.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zamčená volební urna.

Zamčená volební urna. | Foto: Tomáš Adamec

Pro schválení novely byla zapotřebí třípětinová většina přítomných senátorů. Příštího prezidenta tak zvolí místo parlamentu sami občané České republiky.

Výběr prezidenta bude probíhat podobně jako u doplňovacích voleb do senátu. Pokud v první kole nikdo nezíská absolutní většinu, následuje kolo druhé. Do něj postoupí dva nejúspěšnější kandidáti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Stanislav Balík v pořadu Stalo se dnes

„Ve druhém kole zvítězí ten, kdo získá více hlasů. Je to klasický dvoukolový systém, obdobný tomu, jak jsou dnes voleni právě senátoři. Připadá nám v tuto chvíli jako nejvhodnější,“ doplnil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS.

Jména kandidátů na post prezidenta budou moci navrhovat buď dvacet poslanců, deset senátorů a nebo sami občané, pokud by se jich pod petici podepsalo alespoň padesát tisíc.

Následujeme unijní země

Podle zastánců změny se tak například zabrání skandálům, které se odehrály při poslední prezidentské volbě: některým senátorům přišly například obálky s kulkami, další zákonodárci si stěžovali na vydírání.

Místopředseda senátu za ODS Přemysl Sobotka zdůraznil, že tak nyní následujeme většinu unijních zemí, kde si lidé prezidenta sami volí. „Řada zemí – Slováci, Poláci – to mají a demokracii to neublížilo. V této chvíli se neobávám, že by byl zvolen nedemokratický prezident,“ řekl Sobotka.

Podle předsedkyně senátorského klubu TOP 09 a Starostové Soni Paukrtové však nebyl vládní návrh dostatečně zdůvodněný. Obává se také, že přímá volba prezidenta naruší celý ústavní systém:

„Přímé volby můžete vyhrát jedině tehdy, když voličům předložíte volební program. Přímo volený prezident pak nemá téměř žádnou šanci volební program plnit, protože on má možnost jenom negovat. Tohle zanáší do našeho celkem fungujícího ústavního systému takový prvek, že to může vyvolat problémy.“

Menší zlo

Před přímou volbou prezidenta varoval například politolog Stanislav Balík: „Moje nejsilnější výhrady tkví v tom, že změně způsobu volby nepředchází nebo nedoprovází změna rozsahu kompetencí. To znamená – ano, mějme přímou volbu, ale posilme adekvátně prezidentovy pravomoce.

Podle sociálního demokrata Petra Víchy je sice mnoho důvodů, proč by senátoři měli novelu ústavy vrátit poslancům k přepracování. Pak by ale hrozilo, že prezidentská volba nebude vůbec.

„Všichni jsme zaslechli slova premiéra Nečase, který řekl že pokud senát neschválí třípětinovou většinou návrh poslanecké sněmovny, tak už to na sněmovnu nedá. A přímá volba by tím padla. Volili jsme mezi dvěma zly. Zvolili jsme v tuto chvíli, že je dobré, aby přímou volbou byl prezident volen a budeme v budoucnu usilovat o to, aby další detaily ústavy byly změněny,“ uzavřel Vícha.

Češi nejsou na přímou volbu prezidenta připravení, míní socioložka Šiklová

Číst článek

Lucie Husárová 1, Václava Marešová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme