Klausovi dochází s vládou trpělivost, zve na Hrad šéfy stran

Prezident Václav Klaus pozval na zítřejší dopoledne na Pražský Hrad předsedy stran ODS, TOP 09 a VV. Je podle něj nutné jednat o tom, jak a zda vůbec pokračovat v současné vládní sestavě. Důvěra v kabinet je vážně narušena, míní prezident. Události posledních dní podle něj přesáhly míru tolerance hlavy státu i veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus se vyjádřil k vládní krizi, šéfy koaličních stran pozval na Hrad | Zdroj: ČTK

Klaus řekl, že už nemůže nadále přihlížet nastalé situaci. Proto na zítra svolává na Hrad předsedy vládních politických stran, aby s nimi probral, jak dále a zda vůbec lze v této vládě pokračovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prohlášení prezidenta republiky Václava Klause k poslednímu vývoji vládní krize

„Události dnešního odpoledne na naší politické scéně přesáhly jakoukoliv tolerovatelnou hranici. Pohár mé trpělivosti přetekl a ze všech stran dostávám já i Kancelář prezidenta republiky nejrůznější signály o tom, že přetekl pohár trpělivosti i české veřejnosti,“ řekl Klaus.

Podle prezidenta metody používané v posledních dnech a hodinách a vzájemné obviňování, které je v zápětí popíráno, vyústily v narušení důvěry veřejnosti jak ve vládu, tak v celý politický systém.

Dříve odpoledne pronikla na veřejnost nahrávka, ve které poslankyně za Věci veřejné Kristýna Kočí mluví o současném rozkolu ve Věcech veřejných jako o cílené akci ve spolupráci s ODS. Sama pak nahrávku označila za provokaci. Večer se zároveň špičky koaličních stran pokoušely najít společnou řeč při pracovní večeři.

Přehrát

00:00 / 00:00

spolupracovník Václava Klause Ladislav Jakl vysvětloval v pořadu Stalo se dnes postoj prezidenta Klause

„Pokud strany chtějí dále spolupracovat, tak do takové spolupráce nepatří praktiky, kterých jsme v posledních dnech byli svědky,“ tlumočil postoj Václava Klause ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl.

Klaus bude podle Jakla chtít zítra od lídrů koaličních stran slyšet, jak dál. „Očekává, že mu bude nabídnuto řešení, při kterém jednotliví hráči budou myslet na zadní kolečka. Ne, že do něčeho šlápnou, aniž by věděli, kam povedou další kroky.“

Jakl také odmítl, že by prezident bránil premiérovi Petru Nečasovi v jeho řešení nastalé situace. Popřel také to, že by tím prezident nedodržoval literu Ústavy. Nečas již začátkem týdne navrhl k odvolání ministry za Věci veřejné Radka Johna a Josefa Dobeše. Klaus ale Nečasův návrh zatím nepřijal.

Po dnešních událostech je podle Jakla dost možné, že premiér své návrhy na odvolání ministrů vezme zpátky a pak by se postoj prezidenta zdál jako velice moudrý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prohlášení prezidenta a vývoj vládní krize okomentoval ve Stalo se dnes politolog Stanislav Balík

Podle politologa Stanislava Balíka z Masarykovy univerzity v Brně se prezident rozhodl převzít iniciativu, o čemž svědčí fakt, že se svým razantním prohlášením nepočkal ani na výsledek večerního jednání koaličních špiček.

„Je do značné míry tlačen balancováním na hraně ústavnosti a chce vystupovat konstruktivně, chce vystupovat jako ten, kdo pomáhá dohodě. To je koneckonců jedna z neformálních obecných rolí prezidenta republiky,“ míní Balík.

Nemyslí si ale, že by dnešní vývoj kolem tajné nahrávky snížil šance na to, že vláda přežije. „I místopředseda Věcí veřejných, ministr Dobeš otupil ostří, když mluvil o tom, že velmi pravděpodobně, pokud vůbec, nejde o útok ODS, ale některých jejích frakcí, takže nemusí být atmosféra až tak vyhrocená, jak se zdá,“ dodal politolog.

Jan Richter, Martina Spěváčková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme