Klausovi prošli Senátem jen tři kandidáti na ústavní soudce

Senátoři se postavili proti návrhu prezidenta Václava Klause jmenovat advokáta Aleše Pejchala ústavním soudcem. Další tři prezidentovi adepti, Vojen Güttler, Pavel Holländer a současný ministr spravedlnosti Pavel Rychetský mají cestu na Ústavní soud volnou. Místo Pejchala bude muset Klaus najít nového kandidáta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud se sochou spravedlnosti

Ústavní soud se sochou spravedlnosti | Foto: Jan Rosenauer

Pejchal právně zastupoval i ministerstvo kultury a tak dnes musel senátorům vysvětlovat, že nestojí za politikou Dostálova resortu vůči církvím. "Na tvorbě politiky se jako právník rozhodně nepodílím," řekl. Zákonodárce ale Pejchal nepřesvědčil a v tajné volbě dostal jen 32 hlasů.

Toto rozhodnutí horní parlamentní komory prezidenta Klause zklamalo. Senátoři tak prý narušili jeho snahu, aby bylo v Ústavním soudu zastoupeno pestré spektrum názorů. Kdy Klaus navrhne Senátu jiného kandidáta zatím není jasné.

Naopak dosavadní soudci ústavního soudu Pavel Holländer a Vojen Güttler mohou ve své funkci pokračovat dalších deset let. Také jejich zvolení ale nebylo předem jisté. Senátor Eduard Outrata, který vede unionosty a nezávislé senátory, jim totiž vyčetl, že jako dosavadní ústavní soudci nepodpořili svojí místopředsedkyni Elišku Wagnerovou, když jí odstupující předseda Ústavního soudu Miloš Holeček vyzval k rezignaci.

Vojen Güttler, Pavel Holländer a Aleš Pejchal | Foto: Michal Kamaryt

Pro Vojena Güttlera hlasovalo v tajné volbě 40 a pro Pavla Holländera 63 z pětasedmdesáti přítomných senátorů. Desetileté funkční období jim začne v okamžiku, kdy je jmenuje prezident.

Jisté křeslo v ústavním soudu má také vicepremiér Pavel Rychetský. Už dnes se proto vzdá mandátu senátora, vládní funkce pak opustí pravděpodobně na pondělním zasedání Špidlova kabinetu. Budoucí ústavní soudce Rychetský se musí rozloučit i se sociální demokracií. "Členství ve straně se vzdám dopisem datovaným v pátek tohoto týdne, ten dopis už je napsán a s tímto datem je předán příslušné místní organizaci," potvrdil.

Rychetský po svém zvolení potvrdil, že jeho nástupce na post ministra spravedlnosti se nebude hledat snadno. Čeká ho totiž těžké finále reformy naší justice. "Ti, které jsem oslovil, to většinou odmítli z těchto důvodů," dodal.

Převzít Rychetského resort nebyli ochotni například předseda pražského Městského soudu Jan Sváček, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jitka Kupčová a ministryně školství Petra Buzková. Naopak Papežovu ochotu k této práci premiéru Špidlovi dosud zřejmě neodmítl pouze místopředseda Advokátní komory, českobudějovický právník Vladimír Papež.

Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme