Klenotnictví nabízejí stále častěji falešné šperky. Odhalí je Kriminalistický ústav

Koupit si šperk v českém klenotnictví může být v posledních letech spíše sázkou do loterie. Obchody místo pravých drahokamů, českých granátů nebo přírodních opálů stále častěji nabízejí padělky. Zákazník tak zaplatí nehorázné sumy peněz za obyčejný kámen, který by přišel na pár stovek korun. Do obchodů proto vyrážejí kontroloři a šperky posílají do pražského Kriminalistického ústavu, kde mají speciální metodu na odhalování falzifikátů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

brilianty, šperky, cennosti

brilianty, šperky, cennosti | Foto: Eva Odstrčilová

„Nyní jsme přešli do laboratoře elektronové mikroskopie a nacházíme se u duálního elektronového mikroskopu,“ popisuje Marek Kotrlý a ukazuje na velký přístroj a monitory v podzemní laboratoři pražského Kriminalistického ústavu. Právě tady vědci odhalují falešné šperky.

„Už tady vyndávám jeden broušený kámen, je to takový hezký briliantík, druhý kámen je menší, třetí kámen je krásně zelený, vypadá jako smaragd, “ pokračuje Marek Kotrlý a utěsňuje přístroj, aby se uvnitř vytvořilo vakuum a spustila se chemická analýza kamenů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obchody místo pravých drahokamů stále častěji nabízejí padělky. Natáčela o tom Petra Benešová

Na monitoru počítače se objevují první šedočerné obrysy kamenů, které se prosvěcují v temné komoře. Na druhé obrazovce naskakují grafické červené vlnky, které ukazují chemické prvky.

„Takže si najedeme na ten první malý, složení je SiC, to znamená nikoliv přírodní diamant. Podíváme se na druhý vzoreček, tam jsme odhadovali, že by to mohl být briliant. Vychází nám titan, tudíž se také nejedná o přírodní briliant. Podíváme se na poslední kamínek, který jsme považovali za smaragd. Máme tam kyslík, hliník,“ sděluje výsledek analýzy Marek Kotrlý.

Ani v jednom případě tak nešlo o drahý kámen. Podobných padělků mezi šperky v posledních letech přibývá a to hlavně v turistických centrech. Při nedávné kontrole České obchodní inspekce v Praze a Českém Krumlově kriminalisté zjistili, že všechny prověřované vzorky českých granátů nebo opálů jsou falzifikáty. Inspekce už proto vede s klenotníky správní řízení.

Při koupi šperku chtějte doklad

„Za klamavé obchodní praktiky umožňuje zákon o ochraně spotřebitele uložit pokutu až do výše 5 milionů korun,“ říká mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Podle ní záleží také na zákaznících. Od prodejce by měli vyžadovat doklad, že si za desítky tisíc korun koupili šperk s drahým kamenem. V případě padělku pak mohou chtít peníze zpět.

Podobně opatrná je i Kateřina, která v centru Prahy nahlížela do výlohy klenotnictví.

„Dívám se tady na prstýnek s kamenem, asi s granátem.“
Víte, že tady obchodní inspekce prováděla takový průzkum a zjistila, že některé šperky jsou falešné? Zajímala byste se o to, kdybyste si prstýnek kupovala?
„Většinou se pokouším nechat si ukázat certifikát k těm kamenům, které na těch prstýncích jsou,“ říká Kateřina.

Více ale do českých klenotnictví zamíří cizinci, hlavně Američané nebo Rusové, kteří pravost šperků příliš neověřují. Kontroly obchodů se proto v Česku budou opakovat častěji.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme