Klesá počet dárců krve, lidé ji raději prodávají do zahraničí

Dárcovství krve v Česku je na ústupu. Zhruba polovina lidí svou krev prodává soukromým firmám, které ji pak posílají jako plazmu na výrobu léků do zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odběr krve | Foto: Jan Rosenauer

Podle prezidenta Českého červeného kříže Marka Jukla možnost krev prodat snižuje počty dárců, jejichž krev zůstává na českých transfuzních stanicích.

"Poměrně velkou konkurencí se stává činnost soukromých plazma center, která získávají nové zájemce a poskytující plazmu za peníze. V loňském roce bylo získáno v celé republice kolem 50 tisíc nových dárců krve, z toho ale dárců pro nemocnice bylo jen něco přes 20 tisíc lidí," řekl Jukl Radiožurnálu.

Plazma od soukromníků nemusí být od zdravých dárců

Někteří odborníci tvrdí, že koupená krev nemusí být vždy od zdravého člověka, což potvrzuje i Jukl.

"Je světově prokázáno, že transfuzní přípravky, získané od placených dárců, jsou méně bezpečné. Proto se tuzemské nemocnice snaží, aby lidé darovali krev bezplatně. Není to snaha lidi připravit o peníze, je to snaha o získání co nejbezpečnějších transfuzních přípravků pro nemocné," vysvětlil Jukl.

Právě soukromé firmy jsou ale podle Víta Řeháčka ze Společnosti pro transfuzní lékařství jedním důvodů, proč je stále méně skutečných dárců krve.

"Důvodů je několik. Především se nám nedaří oslovovat mladé a zdravé dárce. Je také nízká informovanost populace o dárcovství krve. Stávající dárci stárnou, onemocní, přestávají docházet. I to je důvod, proč jejich počet klesá. Neposledním faktorem je i zřizování komerčních plazma center, která přetahují dárce, kteří si posléze nechávají za odběr platit," potvrdil Řeháček Radiožurnálu.

Počet dárců v Česku neodpovídá doporučením WHO

Počty dárců krve klesají poslední dva, tři roky. V současnosti dává krev 280 tisíc Čechů, potřeba by jich přitom bylo zhruba půl milionu.

Především v letních měsících se nemocnice potýkají s nedostatkem krve. Situace sice není kritická, přesto lékaři přivítají každého zdravého zájemce, který se rozhodne krev darovat.

Podle Jukla u nás počet dárců navíc neodpovídá doporučení Světové zdravotnické organizace.

"V České republice je v současné době evidováno kolem 300 tisíc dárců krve a jejich složek. Za vhodný lze považovat podle doporučení Světové zdravotnické počet kolem 450 až 500 tisíc dárců. Z toho tedy vyplývá, že ideálního stavu jsme u nás nedosáhli."

Dárcem krve může být každý zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let s hmotností nad 50 kilogramů. Užívání drog, kousnutí klíštětem, piercing, tetování nebo cestování v exotické zemi z dárcovství vylučují.

Zda jste nebo nejste vhodným dárcem krve zjistíte přímo na transfuzní stanici. Informace je možné také získat na internetových stránkách jednotlivých odběrových stanic. Komplexní přehled nabízí i portál Českého červeného kříže nebo Ústavu hematologie a krevní transfúze.

Květa Moravcová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme