Klíče si nechali jako bonus. Policie vyšetřuje firmu, která nabízí seniorům předraženou výměnu zámků

Kriminální policie se zaměřila na další tzv. šmejdy, společnost TOP dveře. Její zástupci chodili po domech a varovali seniory, že jejich současný zámek je nevyhovující a mohli by být vykradeni. Následně jim nabídli předraženou výměnu zámku za nový. Senioři ale od smlouvy odstoupit nemohli a firma s nimi nekomunikuje. Kriminální policie v Ústí nad Labem teď případ vyšetřuje.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šmejdi nabízejí předraženou výměnu domovních zámků

Šmejdi nabízejí předraženou výměnu domovních zámků | Foto: Fotobanka Pixabay

„Někdo na mě zvonil, tak jsem otevřela. Stáli tam dva pánové, kteří mi řekli, že v bytě pode mnou byla krádež. Jeden se díval na moje dveře a říkal, že mám zámek také starý a měla bych si tam dát něco nového, aby se mi taky nestalo, že mě někdo vykrade,“ říká Českému rozhlasu Plus 82letá seniorka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O praktikách firmy TOP dveře si poslechněte v následujícím příspěvku

Ta žije sama v pražském bytě. Vedle zdravotních problémů ale od letošního července řeší ještě další s tzv. šmejdy – společností TOP dveře, s. r. o.

Pracovníci společnosti okamžitě nabídli seniorce výměnu zámku ve dveřích za tři a půl tisíce korun. Jenže cena byla ve výsledku několikanásobně vyšší, popisuje paní z Prahy.

„Tak mi tam dali novou vložku. Jeden pán odešel a druhý tu zůstal, ten vybíral peníze a chtěl po mně 14 tisíc. Tak jsem mu říkala, že jsme byli domluveni na 3500. On mi řekl, že tenhle zámek je speciální a že je to za 14 tisíc,“ dodává.

Od nového zámku si nechali dva klíče a odešli

Seniorka tak chtěla zámek vrátit a žádala muže, aby jí namontovali ten původní. Ti to odmítli a i s penězi odešli. Navíc zámek není podle seniorky nainstalovaný správně, zevnitř z bytu totiž nejde zamknout. Společnost jí navíc neodevzdala všechny klíče – dva si nechala.

„Mám strach, aby se sem nedostali, já to zevnitř nezamknu a z venku to oni otevřou,“ popisuje. Paní odstoupila od smlouvy a chtěla vrátit peníze. Společnost TOP dveře s ní ale nekomunikovala a odstoupení od smlouvy neuznala – a to přesto, že seniorka na něj měla zákonné právo. Dovolat se do firmy jsme se nemohli několik dní ani my.

Za odměnu luxusní holicí strojek zdarma. Předváděcí akce už neletí, 'šmejdi' prodávají po telefonu

Číst článek

Zoufalá seniorka se tak obrátila na policisty. Podle nich není jedinou podvedenou – takových jsou desítky po celé republice. Společnost tak nyní vyšetřuje kriminální policie v Ústí nad Labem. „V Ústeckém kraji evidujeme desítky případů, samozřejmě i kolegové ve Středočeském kraji zaznamenali několik případů, ale stopy vedou sem k nám, takže se krajští kriminalisté se zabývají i těmito případy,“ potvrzuje mluvčí krajské policie Veronika Hyšplerová.

Desítky stížností na stejnou firmu eviduje už od loňského roku i spotřebitelské sdružení dTest, říká jeho právník Miloš Borovička a dodává, jak by měli lidé postupovat.

„Když už spotřebitel smlouvu uzavře a nákup si rozmyslí, může do 14 dnů od smlouvy odstoupit. To je vhodné učinit písemně, nejlépe doporučeným dopisem s dodejkou. Bohužel podle našich zkušeností šance získat peníze zpět je malá a obtížná. Tento obchodník peníze nevrací dobrovolně, a proto podvedeným nezbývá než se obrátit na soud,“ dodává.

Majitel firmy už dříve seniory podváděl

Někteří podvedení spotřebitelé se obrátili i na právníka. Skupinu seniorů, kteří si pod nátlakem nechali vyměnit zámky ve dveřích a přišli o své peníze, teď zastupuje advokátka Alena Pařízková. Celková škoda jejích klientů se vyšplhala na 300 tisíc korun.

Šmejdi mění taktiku. Ubývá nekalých praktik, firmy se přesouvají na internet

Číst článek

„Řízení je na samém počátku, protože pár uplynulých týdnů jsme dávali dohromady informace o poškozených, o tom, co se komu přihodilo a jaká škoda vznikla. Já si nemyslím, že by to byl boj na několik let, ale minimálně v řádech měsíců stoprocentně,“ říká advokátka.

Jednatelem společnosti TOP dveře je 43letý Martin Pšenička, který má trvalé bydliště na Městském úřadu v Duchcově – zhruba jako dalších 450 lidí. Stál i za společností Groziskon, s. r. o., která používala stejné podvodné praktiky a nátlak na seniory.

Český rozhlas se ho opakovaně pokusil kontaktovat, ale bez úspěchu. Jeden telefon nezvedá, druhý je vypnutý. Prodejci teď může hrozit za klamavou obchodní praktiku až pětimilionová pokuta – za porušení zákazu podomního prodeje dalších 100 tisíc korun.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme