Klíčové momenty jednání o Čapím hnízdu. 'Policie má proti Babišovi 3500 stran,' řekl poslanec Huml

Poslanecká sněmovna po několika hodinách rozhodla, že vydá hlavní tváře hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Server iROZHLAS.cz vybral klíčové momenty středeční schůze. Babiš s Faltýnkem se podle policie dopustili podvodu při žádosti o 50milionovou dotaci pro Farmu Čapí hnízdo.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 18:30 6. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Nové detaily ze spisu

Podle Stanislava Humla z ČSSD, člena mandátového a imunitního výboru, který využil možnost seznámit se se spisem kauzy Čapí hnízdo, má výbušný dokument 3500 stran. Jsou tam výslechy, výpisy z bank, katastru, mnoho dalších institucí bylo osloveno," řekl před poslanci Huml. Státní zástupce a vyšetřovatel podle něj na jednání výboru vystupovali přesvědčivě.

Další člen výboru Roman Procházka z ANO popsal, že spis má 18 šanonů, z čehož čtyři mají být utajené. „V jednom šanonu by měla být korespondence s finančním úřadem, v druhém komunikace s OLAFem, v třetím komunikace s bankami a teprve v tom posledním, čtvrtém má být hlavní důkaz. Má to být údajně znalecký posudek, že se stal trestní čin," uvedl poslanec.

Vyšetřovatel mu však prý přiznal, že posudek je zpracovaný podle informací policisty. Poslanec Procházka proto konstatoval, že si podle něj policie vyrábí" důkazy.

Jednání sněmovny sledujeme online:

Průtahy ze strany vyšetřovaných

Podle poslanců Jiřího Dolejše z KSČM a Stanislava Humla z ČSSD, členů mandátového a imunitního výboru, docházelo v kauze Čapí hnízdo k průtahům ze strany vyšetřovaných. Od dozorujícího státního zástupce nám byly podány informace, které jsme požadovali. Byli jsme informováni, že v přípravném řízení byly prodlužovány lhůty a proběhla výzva k větší součinnosti," uvedl Dolejš.

Babiš: Je to kampaň

Šéf ANO Andrej Babiš opět zaútočil na vyšetřovatele Pavla Nevtípila. Nenastartoval policista Nevtípil kampaň proti mně? Skončila tato kauza opravdu zcela náhodou u policisty Nevtípila?“ tázal se. Policie podle něj úmyslně zamlčuje důkazy. „Kdybych nebyl v politice, kauzu Čapí hnízdo by nikdo nevyšetřoval a vy byste o té farmě nikdy neslyšeli,“ pokračoval Babiš. Šéf ANO zkritizoval úroveň policejní žádosti, která je podle něj neprofesionálně zpracovaná. Za skandální považuju předjímání mojí manželky Moniky jako obviněné, což je naznačeno zkratkou u jejího jména," zlobil se Babiš.

Babiš a Faltýnek mají být vydáni k trestnímu stíhání. Co to znamená?

Číst článek

Babiš: Vše bylo v pořádku

Vše kolem udělení padesátimilionové dotace pro Farmu Čapí hnízdo bylo podle Babiše v pořádku a podle zákona. Kdyby chtěl podvádět při dotacích, udělal by to prý mnohem lépe, přes společnost na Kypru. Co všechny ty kontroly, který byly na farmě Čapí hnízdo? Kontrola za hejtmana Bendla, Ratha, speciální audit nařídil pan ministr Kalousek v roce 2013. Nenašel žádnou závažnější chybu," zopakoval jeden ze svých argumentů Babiš i v Poslanecké sněmovně.

Babiš: Vydejte mě

Je jasné, že budu vydán. Já s tím problém nemám," prohlásil v projevu před poslanci Babiš. Rozhodnout však podle něho definitivně voliči. "Mě neumlčíte, mě se nezbavíte," uzavřel Babiš svoji řeč.

Faltýnek: Bezprecedentní pokus o ovlivnění voleb

Druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, o něhož má policie také zájem, označil kauzu Čapí hnízdo za bezprecedentní pokus policie o ovlivnění voleb. Celá žádost je prošpikována výrazy jako fiktivní, účelový, návodný. Žádné důkazy o ničem podobném ale ve spisovém materiálu nejsou, není tak jasné, v čem má fiktivnost spočívat. A to je taky náhoda?" tázal se Faltýnek.

Faltýnek pro vydání policii

Místopředseda hnutí ANO hodlá hlasovat pro svoje vydání. Když nás vydáte, bude to naše morální vítězství. Když nás nevydáte, bude to naše morální satisfakce," popsal, co si myslí o hlasování o vydání.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek při projevu se sněmovně při jednání o vydání Babiše a Faltýnka | Zdroj: ČTK

Kalousek: Audit ministerstva zkoumal něco jiného

Předseda TOP 09 a někdejší ministr financí Miroslav Kalousek zpochybnil Babišovo tvrzení, že audit ministerstva nenašel žádné pochybení. Měl za úkol zjišťovat, zda jednotlivé položky byly věcně správně zaúčtovány. Ty peníze tam skutečně jsou. Jádro dotačního podvodu není ale v zaúčtování jednotlivých položek, ale v zastření majetkové struktury," zdůraznil Kalousek.

Chovanec vs Pelikán

Ministr vnitra z ČSSD Milan Chovanec se pustil do vládního kolegy, ministra spravedlnosti z ANO Roberta Pelikána. Vadilo mu Pelikánovo zpochybňování práce policie v kauze Čapí hnízdo, které při středečním jednání opět zopakoval.

„Nenasazujte psí hlavu policii. Proč nehájíte principy právního státu? Žádám ministra Pelikána, aby svá tvrzení veřejně doložil. Případně se obrátil na GIBS nebo někoho jiného," uvedl Chovanec. 

Pelikán poté v dalším vystoupení u mikrofonu kontroval. „Opakují se hlasy, že by měl být ministr spravedlnosti němý a ke všemu ještě tupý a vychvalovat krásné nové císařovy šaty. Myslím, že i jako ministr spravedlnosti, mám právo hodnotit věci, které jsou sněmovně předkládány,“ řekl ministr spravedlnosti.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme