Sobotka končí v čele ČSSD i na postu volebního lídra. Ve funkcích ho nahradí Chovanec se Zaorálkem

Premiér Bohuslav Sobotka po jednání politického grémia ČSSD oznámil, že končí v čele strany. Řízením strany bude dočasně pověřen statutární místopředseda a ministr vnitra Milan Chovanec. Sobotka končí i na postu volebního lídra strany. Tváří kampaně pro podzimní volby do sněmovny se stane místopředseda strany a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Sledovali jsme on-line Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) | Foto: Petr Topiš/ MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Jako předseda strany nesu odpovědnost za pokles preferencí a jako předseda na to musím reagovat. Pokud má sociální demokracie uspět ve volbách, musí dojít ke hlubší změně," řekl Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po zhruba dvouhodinovém jednání politického grémia.

Ze strany podle svých slov cítil neklid, rostoucí kritiku a malou důvěru v budoucnost. "Místo toho, aby se plně soustředila na získávání voličů a prosazovala vlastní programová témata, zabývá se stále dokola vnitřními problémy," řekl.

Středa jako rozhodující den pro ČSSD. Kdo povede stranu do voleb?

Číst článek

Ve stranických funkcích skončí Sobotka ve čtvrtek, dokončit chce mandát premiéra. Řekl, že hodlá velmi silně podporovat Zaorálka i Chovance a soustředit se na svou kandidaturu v Jihomoravském kraji.

"Jsem připraven podporovat ČSSD, nebudu na rozdíl od mých předchůdců vytvářet jakékoliv alternativní projekty," uvedl Sobotka o své budoucnosti ve straně.

Sociální demokraty tak do podzimních voleb do sněmovny povede Zaorálek. Podle něho je krok Sobotky projevem vysoké politické kultury. Avizoval, že role lídra se ujme v sobotu na programové konferenci.

Zaorálek kandidát na premiéra?

Sobotka o Zaorálkovi po schůzce špiček ČSSD současně mluvil i jako o kandidátovi přístí vlády na premiéra: „Politické grémium navrhuje Lubomíra Zaorálka jako volebního lídra i jako kandidáta příští vlády na premiéra. Od Milana Chovance očekávám, že stranu pomůže sjednotit a dobře zorganizuje," prohlásil Sobotka.

"Nechci se hádat, chci pracovat pro lidi," shrnul stručně své stanovisko Milan Chovanec, který bude od čtvrtka poveřen řízením strany. Chovanec také předpokládá, že ČSSD po volbách uspořádá mimořádný sjezd, kde zvolí předsedu. Pokud bude ČSSD ve vládě, chce pro Sobotku důstojné angažmá.

Sobotka také odmítl spekulace o trojvládí v ČSSD a hodnocení, že taková forma vedení strany může krátce před volbami ještě víc oslabit sociální demokraty. Zaorálek doplnil, že plnou odpovědnost za výsledek voleb už převzal.

"My všichni víme, jak triumviráty v Římě skončily, přejímám plnou odpovědnost za výsledek socdem v říjnových volbách, nehodlám se o ni s nikým dělit," uvedl. Novináře požádal o dva dny hájení před sobotní programovou konferencí strany.

Ačkoli o konci Bohuslava Sobotky v čele strany i na pozici lídra předvolební kampaně se spekuluje už několik dní, teprve nyní je jasno. Ne všichni lidé z ČSSD to ale před jednáním grémia považovali za vhodné řešení. Například podle někdejšího jihočeského hejtmana a Sobotkova kritika Jiřího Zimoly už je pozdě na překotné změny. Ani poslanec Antonín Seďa si nemyslí, že by výměna přinesla něco pozitivního.

Babiš: Sobotka je zbabělec

Situaci uvnitř sociální demokracie ještě před jednáním špiček ČSSD pro server iROZHLAS.cz komentoval šéf hnutí ANO a někdejší ministr financí Andrej Babiš. "ČSSD je evidentně v křeči, všichni se tam hádají navzájem a ještě se ukazuje, že vedení strany násilně zasahuje do krajských kandidátek. To je ta Sobotkova pověstná demokracie," napsal v sms.

Babiš se vyjádřil také k variantě, že se Bohuslav Sobotka vzdá svých stranických funkcí: "Jestli odstoupí z čela strany, uteče zbaběle z boje a opustí potápějící se loď jenom proto, aby se zachránil. Napřed zneužil svou pozici premiéra pro politický boj a na základě lží a podrazů mě vyhodil z vlády. To mu neklaplo, tak teď už i opouští vlastní stranu."

Podle Babiše se Sobotka bojí konfrontace s ním: "Mohl si to se mnou rozdat ve volbách před občany, na to ale evidentně nemá odvahu. Je to zbabělec, který se bojí přímé konfrontace."

Zeman: Rozdělení funkcí je rozumné řešení

K možnosti rozdělit funkce se před jednáním vedení ČSSD vyjádřil také prezident Miloš Zeman, který řešení označil za rozumný krok. Uvedl to na tiskové konferenci ve Zvíkovském Podhradí na závěr své návštěvy Jihočeského kraje.

Bohuslav Sobotka

Sobotka je předsedou ČSSD od 18. března 2011. Funkci pro čtvrté funkční období obhájil letos v březnu na sjezdu v Brně, kde ho podpořilo 67 procent delegátů. Krátce po říjnových volbách v roce 2013, které ČSSD vyhrála jen nevýrazně, se ho část vedení pokusila odstavit od vyjednávání o vládě. V lednu 2014 se ale Sobotkovi podařilo zformovat s ANO a KDU-ČSL kabinet, který funguje dodnes.

"Vyjadřuji názor, že z mého hlediska připravované řešení, o němž se píše, takže to není nic utajovaného, by mohlo být rozumným krokem, ale že nepokládám za vhodné vyjadřovat se k tomu, jak si sociální demokracie vyřeší své vnitřní problémy," řekl Zeman.

Zároveň k plánu sociální demokracie dodal, že se svým mluvčím Jiřím Ovčáčkem zachytil výrok jednoho ústeckého sociálního demokrata, který zněl "budeme vypadat jako kreténi, ale bude to posun".

Kristýna Guryčová, Lenka Jansová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme