Klíčový protikorupční zákon o registru smluv se vrací do sněmovny

Sněmovnu dnes čeká další debata o registru smluv. Do něj by státní instituce, kraje a obce měly vkládat všechny kontrakty nad padesát tisíc korun. Na Slovensku už registr funguje čtyři roky a nahlédlo do něj půl milionu lidí. V Česku zavedení systému, který by umožnil veřejnosti kontrolovat, za co stát nebo radnice utrácí, politici už řadu let odkládají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 20.1.2015

Poslanecká sněmovna 20.1.2015 | Foto: Filip Jandourek

V září už to vypadalo, že schválení registru smluv nic nebrání. Jediní ve sněmovně proti byli komunisté. Obávali se, že nový systém poškodí státní firmy.

„Máme opravdu obavu o státní podniky typu ČEZ, Budvar, Lesy České republiky, Česká pošta a mnoho dalších. Pokud by měly uveřejňovat uzavřené smlouvy, tak by to znamenalo jejich likvidaci,“ vysvětloval před hlasováním poslanec KSČM Jan Klán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klíčový protikorupční zákon o registru smluv se vrací do sněmovny. Postoje stran před jednáním zjišťovala Věra Masopustová

Pak ale začali mít k registru smluv výhrady i někteří senátoři. Vyškrtli proto z návrhu klíčový paragraf, který říkal, že nezveřejněná smlouva je neplatná. Upravenou předlohu chce teď kromě komunistů podpořit i ČSSD.

„Není tam ta kontroverzní sankce neplatnosti smlouvy, která by podle našeho názoru mohla v budoucnu vyvolávat mnoho právně velmi složitých situací,“ uvedl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Další dvě koaliční strany, hnutí ANO a KDU-ČSL, naopak podpoří původní sněmovní předlohu. Tedy i s tím, že když firma smlouvu plně nezveřejní, bude pak neplatná. Za poslanecký klub ANO to potvrdil jeho předseda Jaroslav Faltýnek.

Senát v říjnu odmítl uzákonit zneplatnění smluv, které by nebyly uveřejněny v jejich registru. Namísto toho chce jen pokuty ve výši nejméně 10 tisíc korun. Dohled nad zveřejňováním smluv by měl podle senátní verze vykonávat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„K argumentům, že může dojít k poškození firem, chci říct, že je možno podle úpravy, která šla ze sněmovny do Senátu, v podstatě začernit data, která se týkají obchodního tajemství,“ dodal.

Na stranu hnutí ANO a lidovců se zřejmě přikloní i zástupci TOP 09, ODS a hnutí Úsvit-Národní koalice. Všechny poslanecké kluby ale budou ještě před zahájením listopadové schůze sněmovny své postoje dolaďovat a je možné, že někteří poslanci svůj názor ještě změní.

ČRo, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme