Klíčový svědek v kauze letadel CASA čelí před soudem obžalobě z pohlavního zneužívání

Soud dnes začne rozplétat případ bývalého armádního pilota a také svědka v kauze letounů CASA Karla Daňhela. Obžaloba ho viní z pohlavního zneužití nezletilé. Daňhel ale své trestní stíhání považuje za účelové a dává ho do souvislosti s vyšetřováním případu údajně předražených armádních letadel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun CASA C-295M české armády | Zdroj: ČTK

Daňhel jako vojenský expert na generálním štábu varoval ministerstvo obrany před nákupem těchto letadel.

Argumentoval přitom tím, že nevyhovují potřebám armády a jsou poruchové. To napsal i do posudku.

Do médií pak popsal nátlak politiků a úředníků ministerstva obrany na nákup těchto letadel. Záhy ale přišel o bezpečnostní prověrku.

Problematický nákup
Nákup letadel CASA od začátku provázely problémy a pochybnosti. Pořízení čtyř strojů za 3,5 miliardy korun schválila Topolánkova vláda v dubnu 2009, kdy už byla v demisi. Kvůli obchodu je vyšetřována bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová a její náměstek Jiří Staněk. Při nákupu údajně vznikla škoda 658 milionů. Parkanová pochybení odmítá, sněmovna ji vydala ke stíhání loni v červenci. Letadla navíc stále nefungují podle představ armády. Jejich provoz byl kvůli technickým potížím několikrát zastaven a nedávno opět neprošly opakovanými vojskovými zkouškami, které měly ověřit hlavně systém ochrany před raketami.

Své obvinění z pohlavního zneužití Daňhel dává do souvislosti právě s tímto případem. Jeho advokátka Lucie Hrdá už dříve řekla, že se poškozená dívka přiznala k vymyšlené výpovědi.

„Dvě svědkyně, které byly vyslýchány, hovořily v rámci svých výpovědí o nátlaku ze strany policie,“ podotkla advokátka.

Dívce přitom nehrozí za lhaní žádný trest, protože jí při výslechu ještě nebylo 15 let.

Daňhel se obával diskreditace

Karel Daňhel se svými obavami z diskreditace svěřil už dříve předsedovi Věcí veřejných Radku Johnovi, který to potvrdil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

„Na mě, otevřeně říkám, se obrátil pan Daňhel ještě před tím, než to celé vyšlo najevo, s tím, že se cítí ohrožen poté, co vypovídal v kauze CASA, a že na něj rozhodně něco ušijí,“ řekl tehdy John.

Jako druhý možný důvod, proč dnes Daňhel stane před soudem pro obžalobu z pohlavního zneužívání, je bouřlivější rozvod s jeho manželkou.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme