Klienti realitky nedostali peníze za prodané byty. Zmizel s nimi advokát

Desítky lidí prodaly své nemovitosti prostřednictvím pražské realitní kanceláře Reality 21, ale nedostaly za ně peníze. Dluží jim je advokát Miloš Vlasák. Právě jemu kupující poslali peníze do takzvané advokátní úschovy. Advokát však přestal prodávajícím peníze vyplácet, zahladil za sebou stopy a zmizel. A s ním i zhruba 50 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové byty | Foto: Marián Vojtek

"V našem případě šlo o miliony korun. Samozřejmě jsme nemovitost prodávali z toho důvodu, že jsme potřebovali hotovost. Je to v podstatě likvidační záležitost," stěžuje si například Martin Koudelka, který prodal přes Reality 21 byt. Jemu, narozdíl od desítek dalších lidí, ale ještě advokát po urgencích část peněz zaplatil.

"Pořád tam ale máme hodně přes milion korun, co nám u toho advokáta zbylo," dodává Koudelka.

Podobně jako on dopadlo podle zjištění Radiožurnálu dalších třiapadesát klientů společnosti Reality 21. Protože tato realitka měla smlouvu právě s advokátem Milošem Vlasákem, všichni u něj také měli peníze v advokátní úschově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu realitní kanceláře Reality 21 sleduje redaktor Petr Sehnoutka

Sehnat advokáta je ale nemožné. Není na žádné ze svých adres, kancelář v centru Prahy i s koncipienty opustil, zrušil webové stránky a telefony nebere.

Advokáta dosud nesehnala ani policie, která už na právníka obdržela 10 trestních oznámení. Advokátovi teď podle policistů hrozí za zpronevěru pět až deset let vězení.

Realitka prý případ řeší. "Je to věc zcela nová, která se řeší v řádu několika posledních dnů. Na druhé straně Reality 21 již stačila zkontaktovat všechny své klienty, kterých se uvedená záležitost týká a je s nimi v kontaktu," řekl Českému rozhlasu mediální zástupce realitky Radek Polák.

Celková částka, se kterou advokát Vlasák zmizel, je v řádu desítek milionů korun. "Jedná se o dvanáct milionů korun po splatnosti a 38 milionů korun, které se blíží k termínu splatnosti," dodává Polák.

Případ řeší i advokátní komora

Stížností na advokáta se začala zabývat i Česká advokátní komora. Její mluvčí Iva Chaloupková říká, že v případě zpronevěry peněz z advokátní úschovy vedle policejního vyšetřování vše řeší právě i komora.

"Protože sáhnout na peníze klienta, které jsou uloženy na depozitním účtu, je řekněme je smrtelný hřích advokáta, stejně jako když poruší povinnost mlčenlivosti, to jsou ty nejtěžší hříchy, nejhorší věci, které advokát může způsobit, a v těchto případech komora postupuje velmi tvrdě,“ tvrdí Chaloupková.

Podle ní jsou ale takovéto excesy advokátů výjimečné. "Já si pamatuji, že v posledních letech je to druhé takhle opravdu zásadní pochybení advokáta," říká.

Padesátku klientů teď kromě realitky bude kontaktovat i policie. Jejím hlavním cílem je teď nejprve dohledat advokáta Vlasáka.

Petr Sehnoutka, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme