Klientům tří zkrachovalých bank pohasla naděje na odškodnění

Klienti tří zkrachovalých bank - Plzeňské, Union a Kreditní banky Plzeň - nedostanou odškodnění. Ústavní soud zrušil část zákona, která to umožňovala. Vkladatelé přitom měli z Fondu pojištění vkladů dostat až 3 miliardy 700 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud se sochou spravedlnosti | Foto: Jan Rosenauer

Bezmála polovinu sumy by podle některých odhadů získala investiční společnost PPF. Ústavní soud se nezabýval správností odškodnění. Normu zrušil kvůli nestandardnímu způsobu přijetí, byla totiž připojená k nesouvisejícímu zákonu. Nález soudu bude možné vztáhnout i na další zákony schválené podobným způsobem.

O dodatečné výplatě náhrad v celkové výši asi čtyři a půl miliardy korun rozhodli poslanci cestou takzvaného přílepku těsně před loňskými volbami do sněmovny, podle skupiny 23 senátorů měl ale tento krok řadu vážných chyb. Vadilo jim také, že odškodnění přes půldruhé miliardy korun by měla dostat i Česká pojišťovna, která se s částí klientů zkrachovalých bank dobrovolně vyrovnala sama a tuto částku už prý jednou dostala zpět.

Senátorka Soňa Paukrtová, která patřila mezi autory ústavní stížnosti verdikt ocenila: "Je to průlomové rozhodnutí ústavního soudu, protože legislativní proces opravdu probíhá nesmírně špatným způsobem a Ústavní soud dnes konstatoval, že neústavním způsobem."

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme