Dostálová o miliardové ‚klikačce‘: Kritizovaná výzva pro nemocnice se nezruší, další o dva týdny posuneme

Kritizovaná „klikací“ výzva pro dotace do zdravotnictví z programu REACT-EU, kde byl jedním z hlavních kritérií čas podání, zrušena nebude. Další výzva, která se měla otevřít v pátek, ale bude zhruba o dva týdny odsunuta. Novinářům to po pátečním jednání se zástupci krajů a ministerstvem zdravotnictví řekla ministryně pro místní rozvoj za ANO Klára Dostálová.

Praha (Aktualizováno: 12:48 14. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO)

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dostálová i zástupci krajů se dohodli na tom, že projekty přihlášené do uskutečněné výzvy budou nyní vyhodnoceny. Podle ministryně je už nyní jasné, že některé budou vyřazeny, protože jejich předkladatelé například nedodali stanovisko přístrojové komise.

Ministerstvo následně odešle přehled žádostí krajům a ministerstvu zdravotnictví, z kterého bude jasné, na které projekty peníze budou. Kraje a ministerstvo zdravotnictví posoudí, zda se nebudou podílet na spolufinancování projektů. Zvýšením jejich spoluúčasti by tak mohly zbýt peníze na více projektů.

Hejtmani i asociace nemocnic se bouří proti ‚klikačce‘ o miliardy. ‚Nepochopili situaci,‘ tvrdí ministerstvo

Číst článek

Další výzva, která měla proběhnout v pátek, se ale odkládá. Podle ministryně Dostálové budou kraje hledat další možná kritéria, která by se při hodnocení projektů mohla použít. V úvahu připadá například míra spolufinancování.

„Chceme najít řešení tak, abychom uspokojili maximum krajů. Všichni jsme přemýšleli, jak to udělat,“ řekl pro server iROZHLAS.cz hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba z ODS.

Jednání s Dostálovou bylo podle něj přínosné. „Bylo to úplně v pohodě, jednali jsme o tom už v průběhu týdne,“ přiblížil hejtman. 

Projev zoufalství

Způsob výběru projektů kritizovala tento týden ve sněmovně část opozice. Liberecký kraj kvůli němu podal na ministerstvo pro místní rozvoj předžalobní výzvu. 

‚V rozporu s podmínkami.‘ Liberecký kraj podal předžalobní výzvu kvůli ‚klikačce‘ o miliardy

Číst článek

„Musím říct, že předžalobní výzva byl určitý projev našeho zoufalství, protože to vypadalo, že se jednání neuskuteční a parametry se nezmění. Tady chci říct, že splnila svůj účel,“ přiblížil po schůzce liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) pro Radiožurnál. 

S dalšími kroky, jako je například žaloba, chce počkat do uspořádání druhé výzvy. „Věřím, že když budou jednání stejně efektivní jako dnes, tak nebudeme muset další právní kroky využít,“ dodal Půta. 

Podle kritiků rozhodovala při podávání žádosti o dotace rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší. Výzva pro nemocnice byla podle libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) vyčerpána za necelé dvě sekundy.

Česko může získat z REACT-EU na posílení zdravotnictví 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací ministerstva na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a seniory.

sto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme