Pražští záchranáři mají život jako z akčního filmu, nebo ne? Podívejte se na nová náborová videa

Boj s hady nebo vytahování seker ze zad poraněných lidí versus zavazování vyvrtnutého kotníku důchodkyně, která šla na procházku. Nové klipy záchranné služby ukazují, jaký je rozdíl mezi představou o práci záchranáře a realitou. Jejich hlavním cílem ale není pobavit – mají navnadit další lidi, kteří by ve službách pražské záchranné služby pomáhali. Potřeba jsou podle mluvčí Jany Poštové zejména dispečeři a zdravotničtí záchranáři.

VIDEO Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jelikož se hlavní město rozrůstá, pražská záchranná služba plánuje rozšířit síť výjezdových základen. Nejen k tomu potřebuje nové záchranáře. Podle náměstka Zdeňka Křivánka se ale po náboru někdy setkávají s frustrací z toho, jak práce v reálu vypadá.

Uzavírky a objížďky komplikují práci středočeské záchranky. Dvacetiminutový limit stíhají s obtížemi

Číst článek

„Roky se učili zasahovat u událostí se život ohrožujícím stavem, což při práci rozhodně využijí, ale setkají se i s množstvím méně závažných případů. Mnohdy jsme ale jediní, kdo v danou chvíli může pacientům pomoct a ulevit jim od bolesti nebo strachu. Právě to v nové kampani zdůrazňujeme,“ vysvětlil.

Zdravotníci totiž nezasahují jen u vážných případů, kdy jsou jejich pacienti ohroženi na životě, ale často musí dojet například za chronicky nemocnými důchodci, kteří se nemají na koho jiného obrátit.

Jen v Praze tvoří podle mluvčí Jany Poštové lidé starší 60 let přibližně polovinu pacientů záchranné služby.

Rozpočet „blížící se nule“

Právě proto se před časem obrátili na dokumentaristu Víta Klusáka s prosbou o nápad na propagační videa do nové náborové kampaně. Režisér nakonec klipy natočil zadarmo a honorář odmítli také herci nebo společnosti, které zapůjčily prostory nebo rekvizity.

Natáčení obou klipů trvalo devatenáct hodin, během kterých se na filmovém place vystřídali kromě filmařů pyrotechnici, krotitelé hadů, akrobat a tým záchranářů. A to přesto, že podle Klusáka pracoval štáb s rozpočtem „blížícím se nule“.

Hlavního hrdinu ztvárnil choreograf a herec Marek Zelinka. „Musím říct, že když mi Vít volal a popisoval, jakou má o spotech představu, tak jsem byl nadšený a dost jsem se smál. Zvládnout dva spoty v jednom dni a s tolika lidmi a technikou bylo náročné,“ zavzpomínal na natáčení.

Vedle zdravotnických záchranářů a operátorů pražská záchranka přivítá ve svých řadách i lékaře nebo řidiče vozidel zdravotnické záchranné služby. Podrobnosti včetně popisu zaměstnaneckých benefitů najdou uchazeči na stránce Zachraňuj v Praze.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme