Klíšťovou encefalitidou letos onemocnělo víc lidí než v minulých letech

Počet lidí, kteří onemocněli klíšťovou encefalitidou, roste. Vyplývá to ze statistik Státního zdravotního ústavu. Zatímco za devět měsíců letošního roku v Česku onemocnělo touto chorobou 672 lidí, za celý rok 2008 to bylo jen 633 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště pod elektronovým mikroskopem

Klíště pod elektronovým mikroskopem | Foto: medicineatyale.org

Klíšťová encefalitida je nehnisavý virový zánět mozku a mozkových blan přenášený klíšťaty. Vyřadí člověka na několik měsíců z aktivního života, může způsobit trvalé ochrnutí i smrt. Nejzávažnějšími následky jsou obrny, které člověka zbavují soběstačnosti. Vyskytují se až u 12 procent pacientů, z toho u poloviny jsou závažné.

Podle Věry Štruncové z Infekční kliniky Fakultní nemocnice Plzeň v západních Čechách dva lidé letos na tuto nemoc dokonce zemřeli.

"Letos je v České republice už 672 nemocných, v západních Čechách 70, z toho dva zemřeli. Zdá se mi, že letos nemocní stonali velmi těžce. Jednak byl větší výskyt než loni, kdy bylo v západních Čechách za celý rok jen 40 nemocných, a navíc toto onemocnění v našem regionu vedlo k sedmi trvalým následkům. Prodlužuje se také období rekonvalescence, než jsou lidé schopni nastoupit opět do práce," uvedla Štruncová.

Proti klíšťové encefalitidě existuje očkování. V Česku se ale nechává očkovat jen v průměru kolem 18 procent populace. Rodiče často dají očkovat své děti, ale ohroženi jsou zejména starší lidé, upozorňují odborníci. Očkuje se ve třech dávkách a jedna dávka vyjde asi na 600 korun.

Alena Adámková, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme