Klíšťovou encefalitidou se v květnu nakazilo 27 lidí, nejvíc za posledních 10 let

Klíšťovou encefalitidou onemocnělo v květnu nejvíc lidí za posledních deset let. Lékaři evidují 27 nakažených. Předpověď aktivity klíšťat, kterou vydávají meteorologové, se v Česku drží poslední měsíce na nejvyšších stupních. Hodně lidí onemocnělo také na Slovensku. Stoupl i počet infekcí lymskou boreliózou, rekordy z minulých let ale nepřekonal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíšťata (ilustrační foto)

Klíšťata (ilustrační foto) | Foto: škudci.com

Od začátku letošního roku lékaři diagnostikovali 34 případů klíšťového zánětu mozku. Podle ČTK jednoho muže z Vysočiny nemoc letos usmrtila.

Za letošní vysoký počet klíšťat může mírná zima. Podle epidemiologa Rastislava Maďara se dá očekávat, že červen bude ještě horší, protože aktivita klíšťat zůstane vysoká.

„Doporučuje se nevstupovat vůbec do smíšených nebo listnatých lesů, zdržovat se jen na zpevněných silnicích, nesedat a nelehat si v přírodě, pečlivě si kontrolovat tělo, používat vhodné oblečení a repelent. Samozřejmě významnou ochranou je očkování,“ tvrdí Maďar.

Ve statistikách se podle epidemiologů objevují jen závažnější případy, které zanechávají dlouhodobé následky a zhoršují kvalitu života. Lidem doporučují očkování proti encefalitidě, který lze udělat celý rok. Proti borelióze zatím vakcína neexistuje.

Na počty nemocných má vliv to, kolik nakažených klíšťat je v přírodě. Záleží také na počasí. Sucho a horko aktivitu klíšťat tlumí, mírné teploty a dostatek vlhkosti jim prospívají.

Klíšťová encefalitida a lymeská borelióza | Foto: Český rozhlas

ČTK, David Černý, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme