Ministerstvo práce navrhuje růst státního příspěvku pro klokánky a další domovy

Příspěvek od státu na pobyt dětí v klokánku či podobném zařízení by se mohl v příštím roce zhruba o čtvrtinu zvýšit. Místo 22 800 korun by dětské azylové domy mohly měsíčně na dítě dostávat 28 200 korun. Počítá s tím novela o ochraně dětí, kterou připravuje ministerstvo práce. Vyplývá to z materiálu pro vládu o financování zařízení pro okamžitou pomoc (ZDVOP). Provozovatelé těchto domů si dlouhodobě stěžují na nedostatek peněz.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v Klokánku - rodinné alternativě ústavní péče (archivní foto)

Děti v Klokánku - rodinné alternativě ústavní péče (archivní foto) | Foto: Jan Schejbal / Empresa Media | Zdroj: Profimedia

Státní příspěvek zavedla v roce 2006 tehdejší novela o ochraně dětí. Celkem se upravoval čtyřikrát. Nejdřív se lišil podle věku dítěte, od roku 2013 se sjednotil a pro všechny děti činí 22 800 korun měsíčně. Krátí se za dobu, kdy dítě v domově nepobývá. Za den je to o 760 korun.

Zařízení ale poukazují na to, že i když se zrovna o dítě nestarají, lůžko pro ně mají připravené, musí dům udržovat v provozu a platit zaměstnance. Peníze jim pak chybějí. Ministerstvo téměř každý rok řeší problém s dofinancováním a poskytuje mimořádné dotace.

Peníze od rodičů

Resort navrhuje příspěvek o 5400 korun zvýšit. Podle něj částka odráží růst nákladů a cen za poslední roky. Ministerstvo přidání stanovilo tak, aby se nezvedly výdaje v jeho rozpočtu. Na příspěvky by mělo stačit 230 milionů korun jako letos. Počet míst v zařízeních by tak měl nejspíš klesnout a děti by v těchto domovech měly pobývat kratší dobu.

„Účelem příspěvku není hradit sto procent nákladů, neboť se předpokládá, že provoz zařízení je financován vícezdrojově,“ uvádí ministerstvo v podkladech pro vládu.

Často jen poskytnou stravu a ubytování, prohlásila ombudsmanka po kontrole dětských krizových center

Číst článek

Peníze mají zařízení získat také od rodičů. Ti mohou platit nejvýš 1,6násobek životního minima dítěte. Podle věku je to od 2784 do 4526 korun. Domovy mohou získat i dotace od resortu, krajů a obcí či peníze od dárců a sponzorů.

Po stanovení státního příspěvku počet zařízení a lůžek prudce rostl. Od roku 2015 se snižuje. Roční suma 230 milionů korun počítá podle ministerstva i s rezervou, kdyby po navýšení státní podpory začalo domovů zas přibývat, nebo pokud by počet dětí v tísni vzrostl.

Na vládu v září

Podle legislativního plánu by vláda měla dostat návrh změn zákona v září. Platit by měl pak od pololetí příštího roku. Upravit by měl i odměny profesionálních pěstounů či příspěvky pro mladé, kteří opouštění dětské domovy a pěstounské rodiny.

Příspěvky od státu pro ZDVOP měla v minulém volebním období změnit senátní novela, podle níž měly klokánky a ostatní dětské azylové domy dostávat na lůžko 20 tisíc korun a k tomu částku na děti, o něž se starají. Horní komora návrh tehdy podpořila, sněmovna ho ale neprojednala.

Financování měla pak změnit novela o sociálních službách, ani tu ale v minulém volebním období dolní komora kvůli neshodám neprojednala.

Fungování zařízení pro děti v tísni mapovala od roku 2016 ombudsmanka Anna Šabatová. Zprávu zveřejnila v červnu. Podle ní zařízení neplní svůj účel. Děti v nich místo krátkodobého pobytu na nezbytnou dobu jsou v průměru téměř rok. V těchto domovech pobývají i malé děti, které měly dostat péči v rodinách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme