Klokánky a další domovy pro děti dostanou od července méně peněz

Stát chystá v letošním roce výrazné změny v systému péče o děti, o něž se z nějakého důvodu nestarají rodiče. Podporu by měly dostat hlavně pěstounské rodiny. S tímto záměrem souvisí i to, že tradiční domovy, jako třeba Klokánky, mají dostat od července méně peněz než dosud. Podle ministerstva budou kvůli tomu jen muset upravit svou činnost. Podle lidí, kteří v takových zařízeních pracují, by to ale bylo likvidační.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní otevření prvního jihočeského Klokánku v Jindřichově Hradci | Foto: Mária Pfeiferová

„Tam je několik ustanovení, která sama o sobě by mohla vést k likvidaci. Kromě toho snížení státního příspěvku o 11 procent, který zhruba pokrývá jenom dvě třetiny nákladů a zbytek musíme dokrývat z darů veřejnosti, což moc děkuji, že vůbec jsou ty dary, se snižuje počet dětí v jednom zařízení na 24, přičemž se uvádí, že i v tom případě, že je provozováno ve více budovách,“ uvedla ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Z toho se podle ní dá usoudit, že 34 budov Klokánku s 500 místy by se mělo například zmenšit na 24 míst.

Příspěvek na dítě podle Marie Vodičkové v současné době činí u dětí do šesti let 208 tisíc korun a po snížení státního příspěvku by to mělo být 184 tisíc korun, zatímco ústavy berou 430 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí a Miloslav Macela z MPSV mluví o změnách v systému péče o děti v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Nejhorší na tom ještě je, že se oddaluje výplata toho státního příspěvku zhruba o čtyři měsíce, protože se tma zavádí jiný způsob, tedy správní řízení se všemi těmi lhůtami. Takž jakmile by začala platit ta novela, což má být v červenci, tak my bychom měli najednou čtyři měsíce výpadek jakéhokoliv státního příspěvku,“ řekla Marie Vodičková.

Podle ředitele odboru rodiny a dávkových systémů na ministerstvu práce a sociálních věcí Miloslava Macely dostávali provozovatelé podobných zařízení jako je Klokánek v roce 2007 ze státního rozpočtu 66 milionů korun a loni to bylo 200 milionů korun, což představuje více než trojnásobný nárůst.

„Celý smysl tohoto opatření je, abychom tyto výdaje zastrojovali, protože se přece jenom nalézáme v období ekonomické krize a ta dopadá do všech segmentů systému. A my chceme, aby ten systém fungoval. Zároveň děláme opatření na podporu rodinné péče a náhradní rodinné péče pěstounské, a prostě jsou to jedny peníze,“ uvedl Miloslav Macela.

Ke snížení státního příspěvku sdělil, že věří, že s ním Fond ohrožených dětí dokáže poradit, protože „to snížení zas není tak dramatické“.

„Protože se rozšířil počet míst. Tam nedošlo k nějakému dramatickému zvýšení toho příspěvku. Samozřejmě, když se staráme o více dětí, vytvořili jsme víc míst díky tomu, že máme podporu veřejnosti, mohli jsme třeba otevřít další Klokánky,“ vysvětlila nárůst nákladů v posledních letech Marie Vodičková.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme