Klokánky a další neziskovky přicházejí během prázdnin o stovky tisíc na provoz

Pečovatelská zařízení Klokánky se v letních měsících dostávají do finančních problémů. Od ledna jim stát neplatí příspěvky na děti, které na více než dva dny středisko opustí. V době prázdnin, kdy děti na několik týdnů odjedou na tábory nebo k příbuzným, tak Klokánky a další neziskové organizace přijdou o stovky tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí však změny v pravidlech financování zatím neplánuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Vodičková a Leona Koutecká

Marie Vodičková a Leona Koutecká | Foto: Michaela Vetešková | Zdroj: Český rozhlas

O týrané děti nebo děti ze sociálně slabých rodin se stará i pražský Klokánek ve Štěrboholích. V letních měsících odjela zhruba třetina z nich k příbuzným nebo na tábory. Když jsou mimo středisko, Klokánek na ně nedostane od státu peníze.

„Myslím, že je to pro nás obrovský výpadek, na provoz budovy, platy zaměstnanců a další věci,“ potvrzuje šéf štěrboholského zařízení Jan Vaněk.

Klokánek dostává na jedno dítě měsíčně necelých 23 tisíc korun. Podle odhadu ředitele by mělo být během léta mimo zařízení šestnáct dětí. Klokánek by tak mohl přijít o více než 360 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na financování Klokánků se zaměřila reportérka Petra Benešová

Nová pravidla financování podle zákona sociálně - právní ochrany dětí, která platí od ledna, pečovatelé kritizují. Vedoucí dalšího pražského Klokánku Margareta Johnová je považuje za diskriminující.

„Snažíme se nějakým způsobem udržovat kontakt dětí s biologickou rodinou a vlastně jsme za to takovýmto způsobem ještě trestáni,“ říká Johnová.

Klokánky řídí Fond ohrožených dětí a jeho šéfka Marie Vodičková předpokládá, že kvůli absenci dětí o prázdninách přijdou střediska o miliony korun.

„O prázdninách musíme děti dát na tábory nebo nějaké pobyty, protože naši zaměstnanci si potřebují vybrat dovolenou. Naštěstí když je to tábor, který my platíme, tam se ten státní příspěvek neodečítá. Ale pokud je dítě někde na pobytu u rodičů nebo příbuzných, tak za ně nedostaneme nic. Myslím, že to bude v řádu milionů,“ zdůrazňuje Vodičková.

Neziskové organizace žádají změnu pravidel

Problémy s novým financováním mají i další pečovatelská zařízení. Například Dům na půli cesty Heřmánek musel kvůli krácení příspěvků ukončit provoz jednoho ze svých středisek. Organizace, které se starají o děti nebo mladistvé, proto žádají po ministerstvu práce a sociálních věcí změnu pravidel.

„Pokud jim vzniká taková situace, že pokud děti nejsou fyzicky v těch zařízeních, ale to zařízení musí udržovat nějaký provoz, tak si myslím, že s tím budou mít velké problémy. Rozhodně by tam nějaká dotace měla jít pořád,“ je přesvědčený předseda Odborového sdružení pěstounů a poručníků Jan Peluňka.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ale zatím žádné větší změny ve financování nechystá.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme