Klokánky bojují o více peněz. Stát jim totiž krátí příspěvky na péči

Už roky pomáhají Klokánky týraným dětem, které se ocitly v krizové situaci. Rodinná zařízení, kde už našly útočiště stovky dětí, ale teď možná samy budou potřebovat pomoc. Od ledna totiž přijdou o část státních příspěvků. Kdykoli dítě odjede na tábor nebo na prázdniny za rodiči, stát Klokánkům za každý den nepřítomnosti odečte peníze. Fond ohrožených dětí, který Klokánky spravuje, proto teď bojuje o změnu pravidel ve financování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek v Brně-Líšni | Foto: Alena Podlucká

Pražský Klokánek ve Štěrboholích má celkem 13 bytů. Pečovatelé tu vytvářejí domácí atmosféru. „Vždycky jsem měla toto povolání velice ráda, od mládí jsem chtěla být mezi dětmi,“ popisuje Mária Guziurová, která se s manželem stará o děti už šest let.

Klokánek ubytovává v nouzi nejen děti do 18 let, ale dokonce i kojence. „Nejčastější důvod přijetí u nás je v současné době z bytových a finančních důvodů. Pokud děti pak odchází, tak zhruba v 50 či 60 procentech se zase vrací do původní nebo širší rodiny, pokud tam nebyl nějaký závažný problém. Zhruba 20 nebo 30 procent odchází právě do náhradní rodinné péče,“ říká šéf střediska Jan Vaněk.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Klokánku natáčela reportérka Petra Benešová

Během pobytu v náhradním bydlení ale děti neztrácejí kontakt s rodiči. Ti si je berou na víkendy nebo prázdniny, jezdí také na tábory a školy v přírodě.

Od nového roku ale za tyto dny, kdy děti nejsou přímo v náhradním bydlení, nedostane Klokánek zaplaceno. „Pokud by to dítě i někam jelo, tak je to pro nás obrovský výpadek. Na provoz budovy, platy zaměstnanců a další věci,“ popisuje Vaněk.

Podle nových pravidel dostává Klokánek měsíčně na svěřence necelých 23 tisíc korun. Kdyby ale dítě odjelo například na týden, zařízení přijde zhruba o pět tisíc. Klokánky řídí Fond ohrožených dětí a jeho šéfka Marie Vodičková proto žádá na ministerstvu práce a sociálních věcí změnu. „To bychom neměli na mzdy ani na odvody, protože na odvodech odevzdáme státu ročně přes 60 milionů,“ tvrdí.

Podle ministerstva je ale vše v pořádku, protože se příspěvek na péči od ledna zvýšil a zařízením přispívají také více rodiče. To by mělo Klokánkům vynahradit ztrátu.

„Stát by měl přispívat na péči v okamžiku, kdy je skutečně poskytována. Pokud je dítě v péči jiné osoby, pokud se o něj starají rodiče, proč by tedy stát měl na to přispívat ještě dalšímu zařízení, když nepečuje. V případě, že dítě jede na tábor nebo na nějakou akci a tu akci platí to zařízení, tak tam se státní příspěvek nepozastavuje,“ říká Miloslav Macela z ministerstva.

Podle Klokánku by ale stát měl přispívat na všechny dny, protože je dítě i v té době v jeho péči. I když svěřenec odjede na pár dnů na výlet, náklady na celý provoz a mzdy u šestnácti Klokánků v celé republice zůstávají stejné.

Petra Benešová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme