Klokánky chtějí od státu více peněz. Jinak budou muset některá zařízení zavřít

Klokánky, které pečují o týrané děti, chtějí více peněz ze státního rozpočtu. Jinak budou muset propustit zaměstnance a některá zařízení nakonec zavřít. Fond ohrožených dětí, který síť služeb spravuje, prý dostává od státu o třetinu méně peněz než vloni. Navíc dotace od krajů chodí s třítýdenním zpožděním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek v Brně-Líšni | Foto: Alena Podlucká

Problémy podle šéfky Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové způsobila novela, která od letošního roku posiluje pěstounskou péči. Příspěvek se podle ní původně vyplácel nejpozději do konce následujícího měsíce. Tato lhůta v novele už ale není.

„To je ten hlavní problém. Protože novela zrušila ten termín, že má být státní příspěvek vyplacen do konce následujícího měsíce. Uvedla tam, že mají ještě 30 dnů na výplatu od vykonatelnosti rozhodnutí. Takže kdyby oni využili celých 30 dnů, tak by nám v podstatě nepřišel ještě ani jeden státní příspěvek,“ vysvětlila.

Podle Marie Vodičkové je pravděpodobné, že Klokánky své služby omezí.

„Poslední varianta je, že by naši lidi museli jít na nějakou dobu na úřad práce a pracovali by jen jako dobrovolníci. Nemůžeme si dovolit, abychom teď uzavřeli pracovní smlouvy, když nebudeme mít zajištěno, že budeme schopni včas ve výplatním termínu, nebo aspoň 15 dnů od něj, vyplatit mzdy,“ přiblížila Vodičková.

Fond požádal ministerstvo práce a sociálních věcí o mimořádnou dotaci. Úřad zatím o změně ani navýšení výplat neuvažuje, a naopak chce po Fondu ohrožených dětí detailní přehled jeho financování. Loni fond na své Klokánky dostal od státu téměř 23 milionů korun. Letos to je zhruba 14,5 milionu.

Petra Benešová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme