Nové testování na covid: Česko ho zkouší poznat ze slin, školáci by mohli kloktat

Česko zvažuje testování starších školáků na koronavirus. Nicméně výtěr z nosu by pro děti mohl být nepříjemný. Novou možností jsou proto snesitelnější kloktací testy nebo testy ze slin, které se od pondělí zkouší v ostravské nemocnici.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování na koronavirus ze slin probíhá tak, že stačí několikrát zakašlat do roušky a pak vyplivnout sliny přes trychtýř do zkumavky. (ilustrační foto) | Zdroj: Agellab

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělí pro Radiožurnál řekl, že kloktací testy by preferoval u žáků devátých ročníků a maturantů, kteří mají prioritu v návratu do škol. „Byl bych rád, aby se podařilo zajistit logisticky testování neinvazivními kloktacími testy, abychom zvýšili bezpečnost na školách,“ upřesnil.

Letošní maturity budou vypadat jinak, neměly by se ale úplně zrušit, oznámil Plaga

Číst článek

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové se na této variantě již intenzivně pracuje. Výhodou může být i to, že zatímco u výtěru z nosu musí být zdravotník, u kloktacích testů to nutné není.

„Ministerstvo školství s námi začalo hledat cestu kloktacích nebo jiných testů, které mají správnou senzitivitu a specificitu, ale nemusí tam být zdravotnický pracovník. Tato možnost se teď velmi intenzivně diskutuje a pracuje se na ní,“ potvrdila v úterý pro Radiožurnál Rážová.

Kloktání v pohodlí domova

Kloktací test nazvaný Gargtest vyvinul v Česku olomoucký Ústav molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého ve spolupráci se firmami IntellMed a Aumed.

Vyšetřovaný si nabere pitnou vodu do odměrky, vykloktá si po dobu 20 až 30 sekund a obsah vyprázdní z úst do přiložené odběrové zkumavky, v níž je transportní prášek. Vzorek poté doručí na odběrové místo, do laboratoře nebo svému lékaři.

Test se již prodává. A pokud ho lidé použijí, mohou se otestovat i doma, zároveň zdravotníkům odpadne část administrativy, protože údaje mohou vyšetřovaní vyplnit elektronicky.

Kloktací testovací sada Gargtest | Zdroj: Aumed

Plivání do zkumavky

Testy na koronavirus ze slin pak od pondělí zkouší nemocnice v Ostravě-Vítkovicích. Místo odběru vzorku z nosohltanu stačí několikrát zakašlat do roušky a pak vyplivnout sliny přes trychtýř do zkumavky. Pacient nesmí před odběrem kouřit, pít, jíst nebo žvýkat žvýkačku.

Počet nakažených oproti minulému pondělí klesl o několik stovek. Česko hlásí 6910 případů

Číst článek

Novou testovací metodu vyvinula česká firma Diana Biotechnologies. Testování zajišťují laboratoře Agellab. A v Ostravě zatím testují oběma způsoby.

„V prvních týdnech budeme v rámci pilotního provozu odebírat pacientům jak vzorek ze slin, tak z nosohltanu, abychom mohli výsledky porovnat a ověřit si spolehlivost vyšetření a správnou techniku odběru slin,“ vysvětlila vedoucí ostravské laboratoře klinické mikrobiologie Hana Bílková Fránková.

Pilotní provoz by ostravská nemocnice chtěla ukončit do dvou týdnů.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme