Návštěvníci dvou jabloneckých klubů a závodu ve fourcrossu, nechte se testovat na covid, radí hygiena

Hygienici v Libereckém kraji doporučují lidem, kteří 23. července navštívili kluby Střelnice Jablonec a Disco Club Malibu v Jablonci nad Nisou, aby se nechali preventivně otestovat na koronavirus. Otestovat by se měli nechat i účastníci závodů a doprovodného programu světové série ve fourcrossu horských kol, která se v Jablonci uskutečnila od 15. do 17. července. Informovala o tom v pátek mluvčí krajské hygienické stanice Zuzana Balašová.

Jablonec nad Nisou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hygienici doporučují testování na covid návštěvníkům dvou klubů v Jablonci (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za poslední týden evidují podle webu ministerstva zdravotnictví hygienici v Libereckém kraji 59 případů onemocnění covidem-19, z toho 24 případů na Liberecku, 23 na sousedním Jablonecku, a po šesti případech na Českolipsku a Semilsku.

Učitelé za očkování dva dny volna nezískají. Ve školství se opatření týká pouze inspektorů

Číst článek

Nejméně příznivá je epidemická situace v okrese Jablonec nad Nisou, kde za posledních sedm dní přibylo bezmála 26 potvrzených případů nákazy na 100 tisíc obyvatel.

„Na začátku tohoto týdne se objevily jednotky případů ve dvou menších ohniscích v okrese Jablonec nad Nisou. Epidemiologickým šetřením v průběhu týdne bylo z přibývajících případů zjištěno, že celá pětina onemocnění souvisí se závody světové série ve fourcrossu horských kol. Onemocnění evidujeme mezi závodníky, diváky, a i mezi účastníky závěrečné afterparty 17. července,“ doplnila ředitelka protiepidemického odboru Jana Prattingerová.

Kluby Střelnice a Malibu

Hygienici také odhalili koronavirus u člověka, který minulý pátek navštívil jablonecké kluby Střelnice a Disco Club Malibu.

„Z epidemiologického šetření vyplynulo, že nemocná osoba byla v době návštěvy klubů infekční,“ řekla Balašová.

Od vesnic po velká města. Podívejte se, jak se očkuje ve vaší obci

Číst článek

Protože v klubech dochází k úzkému kontaktu lidí, doporučují hygienici z důvodu prevence nekontrolovaného šíření koronaviru, aby si všichni, kdo v klubech nebo na závodech byli, došli na PCR testy, které hradí pojišťovna.

V případě sebemenších respiračních potíží, které mohou být příznaky onemocnění covidem, by měli kontaktovat své praktické lékaře pro vystavení žádanky na PCR vyšetření nebo krajskou hygienickou stanici.

„Vzhledem k letnímu počasí doporučujeme nepodceňovat drobné zdravotní potíže, jakými jsou rýma, bolest hlavy či únava, kdy se může zdát, že příčinou je pobyt na sluníčku nebo používání klimatizace. V případě, že máme tyto příznaky, je zodpovědné před účastí kdekoliv, kde je požadován průkaz bezinfekčnosti, zvolit raději test PCR než test antigenní,“ doporučila Prattingerová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme