Kluzáky Blaník už dva roky nesmí létat, aeroklubům to působí vážné potíže

Léto a slunečné počasí jsou výzvou k netradiční zážitkům. Velký zájem je teď například o vyhlídkové lety, někteří nadšenci zase zkouší lety v motorových letadlech nebo na kluzácích. České aerokluby a provozovatele letišť ale trápí dlouhodobý problém. Jde o zákaz provozu českých kluzáků Blaník L-13.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větroň Blaník L-13 | Foto: Aeroklub Dvůr Králové nad Labem

Téměř každý aeroklub má alespoň jeden, většinou ale několik provozuschopných blaníků, které jim teď stojí v hangárech bez možnosti vzlétnout.

Například ve Staňkově na Domažlicku mají dva kusy, na letišti v Plasích a v Klatovech také po dvou. Zůstatková hodnota jednoho stroje je přibližně 200 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problém se zákazem provozu kluzáků Blaník se zajímala reportérka Monika Zettlová

Celkem je po republice zhruba 150 těchto kluzáků. Protože jde o dvoumístný větroň, používal se hlavně k výcviku bezmotorového létání. Kvůli zákazu jejich provozu tak aerokluby o cvičné stroje přišly a na nákup jiných větroňů nemají peníze.

Zákaz platí dva roky. Vystavila ho Evropská agentura pro bezpečnost letectví, a to kvůli nehodě kluzáku Blaník L-13 z června 2010 v Rakousku.

Zásadním problémem je, že agentura spolu s rakouskými vyšetřovateli stále nedala konečnou zprávu, proč k nehodě došlo, a tak se ani neví, z jakého důvodu byl provoz blaníků zastaven.

Čeká se na závěry vyšetřování nehody

Čeští plachtaři už několikrát žádali o výsledky vyšetřování, aby větroně mohly znovu létat, povolení ale zatím nedostali. Zajímavé je, že jinde ve světě Blaník L-13 bez problémů létá, zákaz platí jen pro státy Evropské unie.

Některé aerokluby stále ještě čekají na výsledky vyšetřování, jiné koupily nové větroně. Například ve Staňkově zakoupili na výcvik starší dvoumístný kluzák z Německa, v Plasích mají novější typ Blaníku, na který se zákaz nevztahuje.

V Pošumavském aeroklubu v Klatovech koupili také starší stroj z Polska. Místo dvou kluzáků k základnímu výcviku ale mají teď jen jeden, a proto se také snížil počet zkoušek. V Plasích jich měli dříve 30 až 50 za rok, letos jen tři.

Monika Zettlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru