‚Podpásovka, nic neřekli.‘ Zemědělské družstvo přestěhovalo nakažené koronavirem do sousední obce

Nikdo pozitivně testován nebyl, přesto v obci vyskočil počet nakažených koronavirem. Tak to aktuálně vypadá ve středočeských Klech. Nedaleké zemědělské družstvo do ubytovny v obci přesunulo desítku pracovníků s pozitivním testem, kteří byli dosud izolováni v Čečelicích. Podle hygieny v tom problém není, místním se to ale nelíbí. „Vnímáme to jako podpásovku,“ řekl pro iROZHLAS.cz starosta. Ředitel družstva ale oponuje: „Přece je nevyhodím.“

Kly (Mělnicko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obec Kly na Mělnicku.

Obec Kly na Mělnicku. | Foto: Horakvlado | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

V obci Kly na přelomu týdne z ničeho nic vyskočil počet nakažených koronavirem. Nikdo z tamních obyvatel ale zároveň pozitivně testován nebyl.

Postarali se o to pracovníci nedalekého zemědělského družstva, respektive jejich zaměstnavatel, který je přestěhoval do ubytovny v katastru obce.

Nové ohnisko koronaviru. V ubytovně v Čečelicích na Mělnicku je deset nakažených

Číst článek

Na vývěsce obecního úřadu v Klech se tak v pondělí mohli lidé dočíst, že v obci je nově patnáct pozitivně testovaných lidí, přičemž jedenáct z nich je izolováno na ubytovně. „Nejde o žádné nové ohnisko, ani o nové případy. Jsou to lidé z Čečelic,“ řekla pro iROZHLAS.cz ke skoku v počtu nakažených v obci mluvčí středočeské hygieny Dana Šalamunová.

Právě z Čečelic přišla minulý týden zpráva, že se koronavirem nakazila přibližně desítka agenturních pracovníků Zemědělského družstva Dřísy, které firma izolovala na tamní ubytovně. Teď se je rozhodla přesunout.

Přesun osob s nemocí covid-19 do obce vyvolal mezi tamními obyvateli rozruch. „Sedím na poměrně horké židli,“ přiznal pro iROZHLAS.cz starosta obce Kly Pavel Michalíček z uskupení Tradice venkova.

„Jsme lidem nejblíž, takže to házejí na hlavu nám. Jemnější reakce jsou ve stylu, proč jsme je sem vzali a proč jsme neudělali nic proti tomu, aby tady byli.“

Jako starosta toho ale Michalíček moc nezmůže. Vykázat nakažené z katastru obce, jak ho vyzývají lidé třeba na facebookovém profilu obce, nepatří mezi jeho pravomoci. Stejně tak ani on sám nemá přesný přehled, kolik nakažených v obci je. Od dubna totiž starostové tyto informace nedostávají.

„Nemluvím o jménech, to nikdo nepotřebuje. Neznáme ale ani počty nebo přibližné polohy,“ řekl.

O stěhování covid pozitivních pracovníků se ostatně dozvěděl náhodou. „V pondělí ráno mi to jako neověřenou informaci řekl jeden občan a prosil mě o ověření. Začal jsem tedy pátrat a nebýt toho, tak nevíme nic.“

‚Podpásovka‘

Samospráva v Klech tak podle svého starosty dosud nemá o oficiálních číslech informace. „Pozitivních má být patnáct lidí, z toho jedenáct na ubytovně,“ řekl.

Kvůli události se Michalíček obrátil i na ministra zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO). V dopise ho vyzývá, aby postup zemědělského družstva a krajské hygienické stanice prověřil.

Lidé v karanténě nebudou volit. ‚Hlasování pro ně do voleb nelze zařídit,‘ tvrdí Hamáček

Číst článek

Hygienici podle Šalamunové nemohou nikomu přikázat, kde se má po pozitivním testu izolovat. „O tom nerozhodujeme. Musí být zajištěna izolace a nám musí být nahlášeno kde. K tomu došlo,“ řekla.

Podle ní navíc družstvo zajistilo vše potřebné. „Jsou v izolaci, mají zajištěné zásobování zvenku, takže podmínky jsme uznali za vyhovující,“ dodala.

Starosta Kel chápe, že nakažení musí být někde izolováni, nechápe ale, proč byli přesunuti. „Vnímám to jako podpásovku,“ dodal s tím, že od začátku epidemie se obec starala o své občany a jako jedna z prvních v kraji rozdávala lidem dezinfekci.

‚Přece je nevyhodím‘

Důvod přesunu částečně objasnil ředitel družstva. „Dělali jsme hloubkovou dezinfekci. Přece je nevyhodím na ulici,“ řekl pro iROZHLAS.cz Igor Mäsiar s tím, že se zrovna vrátil z dovolené a nemá dostatek informací. 

„Podívejte se, momentálně na to nemám čas. Jsem tady sám, všichni jsou v karanténě. Já se musím v první řadě postarat o to, aby se posbírala úroda,“ dodal s tím, že obsáhlejší stanovisko může za společnost poskytnout až ke konci týdne. Zastoupit ho v tomto ohledu nemohl dle jeho slov ani nikdo jiný.

Na Mělnicku je aktuálně podle statistik hygieniků 28 nakažených. Víc jich v kraji má jen Praha-západ (41) a Kutnohorsko (51).

Martin Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme