‚Rodiny budou rozehnány, vezmou vám děti.‘ Za svatováclavské kázání čelí kněz trestnímu oznámení

Česká ženská lobby podala ve čtvrtek trestní oznámení na katolického kněze Petra Piťhu v návaznosti na jeho svatováclavské kázání v katedrále svatého Víta. Důvody vysvětlila Radiožurnálu ředitelka organizace Hana Stelzerová. Monsignore otevřeně kritizoval Istanbulskou úmluvu věnovanou prevenci a boji proti násilí na ženách a proti domácímu násilí. Podle jeho slov dokument povede k rozvratu tradiční rodiny, jak ji známe.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ženské lobby se kněz svoji řečí dopustil šíření poplašné zprávy. Istanbulská úmluva, kterou přijal ministerský výbor Rady Evropy před sedmi lety, vešla v platnost o tři roky později. Česká republika ho podepsala jako jeden z posledních unijních států, ale na ratifikaci stále čeká.

„Podali jsme to s tím, že se mohl dopustit trestného jednání. Není na nás, abychom kvalifikovali jeho chování. Vadí nám, že se kázalo stylem strachu a děšení lidí, že rodiny budou rozvráceny, budou jim brány děti. Tato terminologie už je jakási manipulace věřících,“ vysvětlila Radiožurnálu Hana Stelzerová, ředitelka České ženské lobby.

PETR PIŤHA

Církevní historik a katolický kněz Petr Piťha se narodil 26. března 1938. V polovině 60. let absolvoval češtinu, lingvistiku a historii na pražské filozofické fakultě a soukromě vystudoval teologii. Na kněze byl vysvěcen tajně v roce 1969 v Nizozemsku, kde na přelomu 60. a 70. let působil.

Do povědomí široké veřejnosti vstoupil v první polovině 90. let, když byl necelé dva roky ministrem školství. Do úřadu ho nominovala Křesťanskodemokratická strana, která těsně spolupracovala s ODS.

Do vlády přišel Piťha jako uznávaný odborník na pedagogiku, mimo jiné patřil k zakladatelům české matematické lingvistiky a učil na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.

Autor řady životopisů osobností církevní historie také radil pražskému arcibiskupovi a od září 2012 je proboštem Kolegiátní kapituly Všech svatých na Pražském hradě. O rok dříve mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy.

(ČTK)

Piťha ve své řeči označil dokument za nedemokratický až diktátorský. „Svoboda buďto je, a pak z ní všechny ostatní přirozeně vyplývají, nebo není, a pak je nesvoboda. Tu máme podle Istanbulské úmluvy uzákonit ve jménu mocné nátlakové skupiny genderistů a homosexualistů. Vaše rodiny budou roztrženy a rozehnány. Vezmou vám děti a zatají vám, kam je zašantročili, kam je prodali, kde je vězní,“ pronesl v katedrále.

‚Budete deportováni‘

V další části proslovu Piťha svůj slovník ještě vyostřil a přirovnal smýšlení autorů úmluvy k marxistickému a nacistickému. „Určení pohlaví novorozeněte podle pohledu do klína bude zrušeno – o pohlaví rozhodně dítě samo, budete povinni ho vychovávat bezpohlavně. Za každý nesouhlas budete deportováni do nápravně výchovných pracovních táborů vyhlazovacího charakteru.“

Istanbulská úmluva vstoupila v platnost začátkem srpna roku 2014. Česká republika svůj podpis k dalším evropským státům připojila v roce 2016. Přijetí vyvolalo řadu rozdílných reakcí a církev se proti úmluvě již jednohlasně vyhradila.

Kritikům pak často vadí, že dokument je příliš jednostranný, nevyvážený a zabývá se pouze ženskou otázkou v jejich prospěch, ale opomíjí zcela druhou stranu.

„Vůbec nemluví o tom, že každý muž si ve svém životě prošel psychickým násilím – a to je mnohdy ještě daleko horší. Spousta mužů v důsledku toho spáchala v posledních letech sebevraždu, řada otců je připravena o děti v důsledku chování různých neziskových organizací spojených se ženskou lobby,“ řekl Radiožurnálu Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL.

pla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme