Ministr spravedlnosti Kněžínek rezignoval. Zeman jmenuje jeho nástupkyni Benešovou na konci dubna
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) ve čtvrtek oznámil, že se rozhodl skončit ve funkci. Demisi podá k 30. dubnu, poté se vrátí zpět na úřad vlády. V tiskové zprávě uvedl, že rozhodnutí dlouho zvažoval a původně ho směřoval na letní měsíce. Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne do čela resortu bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou. Hradní mluvčí oznámil, že ji prezident Miloš Zeman do funkce jmenuje 30. dubna.
Ministr napsal, že byl vždy profesionálním státním úředníkem a nikdy netoužil po politické kariéře. Své rozhodnutí ústně oznámil premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v pondělí 15. dubna.
„Rozhodnutí jsem dlouho zvažoval a původně jsem ho směřoval spíše na letní měsíce, nakonec bylo akcelerováno tím, že jsem již nechtěl čelit mediálním spekulacím o mém konci ve funkci,“ uvedl ministr.
S lítostí, ale přijmu, řekl prezident o demisi ministra Ťoka. Chce se sejít s jeho nástupcem
Číst článek
„Přijde mi logické odejít v okamžiku, kdy zároveň dochází i k výměnám jiných ministrů,“ dodal Kněžínek. Své působení na ministerstvu hodnotí jako cennou osobní a profesní zkušenost.
„Zároveň jsem přesvědčen, že jsem za dobu mého působení neudělal nic, za co bych se měl stydět,“ dodal Kněžínek. Na ministerstvu spravedlnosti podle něj došlo v celé řadě směrů k pozitivním posunům a udělalo se „velké množství práce“.
Předsedu ČSSD Jana Hamáčka Kněžínkovo rozhodnutí odejít z vlády překvapilo a neměl prý o něm žádné signály.
Benešová ministryní
Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne na ministryni spravedlnosti současnou poradkyni prezidenta Miloše Zemana pro justici Marii Benešovou.
Exkluzivní průzkum: lidé nejvíc kritizují Ťoka a Novákovou, obstáli ministři Schillerová a Vojtěch
Číst článek
V tiskové zprávě uvedl, že bývalá nejvyšší státní zástupkyně a někdejší ministryně má předpoklady pokračovat ve stabilizaci justičního prostředí, v potírání korupce a klientelismu a v omezování působení exekuční mafie.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na twitteru uvedl, že Miloš Zeman přijal Benešovou a jmenuje ji 30. dubna.
„Pan prezident jmenuje Marii Benešovou ministryní spravedlnosti v úterý 30. dubna 2019 ve 14:00 na Pražském hradě, spolu s novými ministry dopravy a průmyslu a obchodu,“ uvedl Ovčáček.
Kritika justice
Ministerstvo spravedlnosti už Benešová v minulosti vedla, a to jako členka úřednické vlády Jiřího Rusnoka od července 2013 do ledna 2014. Byla také poslankyní za ČSSD. V minulosti na sebe výrazně upozornila kritikou justice, když označila svou nástupkyni na postu nejvyšší státní zástupkyně Renatu Veseckou a další představitele justice za mafii.
Podle České televize prezident Miloš Zeman s Benešovou hovořil a oznámil, že ji 30. dubna jmenuje ministryní. Do funkce tak bude uvedena společně s dalšími dvěma novými ministry Vladimírem Kremlíkem (za ANO) a Karlem Havlíčkem (za ANO).
Kněžínek strávil ve funkci zhruba deset měsíců. Ke 30. dubnu v Babišově kabinetu skončí i ministr dopravy Dan Ťok a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (oba za ANO). Zatímco Ťok se rozhodl k rezignaci sám, Nováková odchází na Babišovo přání.
Marie Benešová
Advokátka Marie Benešová vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Začínala na okresní prokuratuře v Kladně, kde působila od roku 1971 až do roku 1992. Poté působila na Generální prokuratuře, byla žalobkyní na Vrchním státním zastupitelství a v lednu 1999 se stala nejvyšší státní zástupkyní.
Z funkce odešla v září 2005 a nadále pracovala jako advokátka v advokátní kanceláři Benešová Beránek Blaha, u jejíhož zrodu stála. Specializuje se na trestí právo.
Mezi roky 2007 a 2013 byla členkou ČSSD. V kabinetu Jiřího Rusnoka byla ministryní spravedlnosti a předsedkyně Legislativní rady vlády (2013-2014).
Jednasedmdesátiletá Benešová patří k lidem, kteří mají blízko k prezidentovi Miloši Zemanovi. Otevřeně jej podporovala už ve volbě hlavy státu v roce 2013, ačkoli tehdy ČSSD měla vlastního kandidáta. Později se stala členkou prezidentova poradního týmu.
Poté, co přijala funkci ministryně v Rusnokově vládě, chtěl tehdejší šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, aby odešla ze strany, což Benešová odmítla.
Po volbách 2013 dokonce za ČSSD usedla ve Sněmovně. Aby však mohla být na kandidátce, musela vystoupit z ČSSD, protože nesplňovala podmínku členství ve straně po dobu šesti let. V roce 2017 již nekandidovala a ohlásila odchod z politiky. Zdůvodnila to poměry v sociální demokracii, která podle ní vymýtila vnitrostranickou opozici.