Soudcovská unie žádá lepší vysvětlení pro výměnu Kněžínka. ‚Dosáhl několika významných výsledků,‘ tvrdí

Soudcovská unie vyzvala vládní představitele, aby lépe vysvětlili odchod ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) z postu ministra spravedlnosti. Zatím není zřejmé, proč ho má ve funkci vystřídat poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešová. V prohlášení to v pátek uvedla prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). | Foto: MICHAL ŠULA / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Podle Zemanové vystřídání Kněžínka Benešovou „zakládá pochybnosti, zda je v České republice dodržován princip rovnováhy státních mocí a zda nedochází k porušování principů právního státu“.

Ministr spravedlnosti Kněžínek rezignoval. Zeman jmenuje jeho nástupkyni Benešovou na konci dubna

Číst článek

Kněžínek ve čtvrtek oznámil, že se k 30. dubnu rozhodl rezignovat. Nahradí ho Benešová, kterou nominoval premiér Andrej Babiš (ANO). Hrad už potvrdil, že ji prezident jmenuje. Část opozice pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby.

„Ministr spravedlnosti má v České republice velmi silný vliv na justici, vytváří podmínky pro výkon soudní moci,“ prohlásila Zemanová. Změny na postu podle ní vždy dočasně destabilizují justici, a měl by k nim proto být pádný důvod.

K vystřídání Kněžínka ale vláda žádný takový důvod neuvedla. „Ministr spravedlnosti byl ve své funkci několik měsíců, během kterých ministerstvo pod jeho vedením plnilo své povinnosti a dosáhlo několika významných výsledků,“ uvedla prezidentka Soudcovské unie.

Benešová odmítla, že chce odvolat nejvyššího státního zástupce. ‚Jsou to chiméry,‘ řekla

Číst článek

Kněžínek podle ní například zlepšil poměry administrativních pracovníků soudů nebo předložil významnou novelu zákona o soudech a soudcích.

Kněžínek vydržel v čele ministerstva zhruba deset měsíců, nyní se vrátí na úřad vlády. Uvedl, že nikdy netoužil po politické kariéře a že rezignaci zvažoval dlouho. Původně ji prý směřoval na léto, nakonec ale jeho krok uspíšilo to, že „již nechtěl čelit mediálním spekulacím o svém konci ve funkci“.

Označil za logické skončit v okamžiku, kdy odchází i jiní ministři. Unie státních zástupců označila jeho odchod za překvapivý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme