Knihkupci budou jednat s Kalouskem o zvýšení DPH

Odpůrci vyšší DPH na knihy nevzdávají svůj boj s ministerstvem financí. Knihkupci a vydavatelé se sejdou s šéfem resortu Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Vláda přitom včera schválila zvýšení nižší sazby daně z přidané hodnoty od příštího roku na 14 procent a o rok později na 17,5 procenta. Kalousek tak na vyšší sazbě daně trvá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek na briefingu v Poslanecké sněmovně | Zdroj: ČTK

Podle odpůrců ale zvýšení DPH způsobí zdražení knih a možná i zánik některých nakladatelství. Předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vladimír Pistorius proto nevylučuje další protesty. „Usilovali jsme o schůzku asi dva nebo tři měsíce – marně. Až na velice drobné výjimky se nikdo neozýval. Toto je tedy první setkání. Co bude, pokud nás nevyslyší nebo na to nebudou reagovat, těžko říct. Budeme se snažit dělat, co můžeme, zvažujeme i případné demonstrace,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr kultury Jiří Besser v Ranním interview Radiožurnálu.

Protestní akce podle ministra kultury Jiřího Bessera nic nevyřeší. Větší šanci vidí spíše během diskuze na půdě poslanecké sněmovny. I tak by mu mohly protesty svým způsobem pomoci. „Pro můj legislativní postup mi svým způsobem pomáhají. Věřím, že se podaří ještě nějaká výjimka získat,“ podotýká Besser.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vladimír Pistorius ve Světě o deváté.

Zvýšení sazby DPH na vstupenky a na knihy, které podle svých slov na včerejší vládě připomínkoval, sníží dostupnost kultury pro občany České republiky. „Což je trochu v rozporu s programovým prohlášením vlády,“ poznamenává ministr kultury.

Podobně argumentují i knihkupci, kteří se obávají toho, že české společnosti hrozí zásadní pokles čtenářů a tedy i vzdělanosti. „Máme zkušenost, že při zvýšení DPH z 5 na 10 procent během dvou let klesla produkce učebnic o 28 procent, vyšlo o 1500 knižních titulů méně. Zhloupnutí nebude z roku na rok nebo ze dne na den, to prostě bude v dlouhodobější perspektivě,“ zdůrazňuje Pistorius.

Jednání už je passé

Šéf poslaneckého klubu koaliční TOP 09 a Starostové Petr Gazdík chce kompenzovat zvýšení nákladů vydavatelů prostřednictvím zákona o veřejné prospěšnosti. Věcný záměr zákona už prošel připomínkováním. O tomto návrhu ale předseda Svazu knihkupců a nakladatelů nic neví.

Vladimír Pistorius - portrét | Foto: Hynek Bulíř

„Slyším to poprvé. Myslím, že představa, že by nakladatelé pracovali v režimu obecně prospěšných společností, není příliš lákavá a ani příliš účelná. Hlavně se to nemůže týkat knihkupectví, protože celá distribuce je ohrožena stejně jako nakladatelé,“ uvažuje.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska už ale prostor pro jednání není, protože vláda se dohodla, že u jednotné sazby nebudou platit žádné výjimky.

„Považuji za logické, že chtějí, abych si vyslechl jejich argumenty a pokládal bych za mimořádně nezdvořilé si je nevyslechnout. Nicméně koaliční dohoda je něco, co drží všichni členové vlády a jsem přesvědčen, že i všichni koaliční poslanci ve sněmovně,“ uvádí ministr.

Alice Kottová, Mariana Zapotilová, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme