Knihkupci usilují o zavedení pevných cen knih
Čeští knihkupci požadují, aby byly zavedeny pevné ceny knih. Chtějí tak zabránit hypermarketům, aby kvůli většímu prodeji snižovaly ceny knížek až na minimum. Pro řadu menších knihkupectví je to prý likvidační. Specializovaní prodejci knih také argumentují tím, že pevné ceny knih platí v řadě zemí Evropské unie.
Konkurenční boj kolem knih se roztočil loni na podzim, když vyšel pátý díl Harryho Pottera, popisuje tajemník Svazu českých knihkupců a nakladatelů Jaroslav Císař. "Tam byla doporučená cena tuším 450 korun, v některých řetězcích ale klesla až na 159 korun."
Velkým obchodním řetězcům se ale požadavek knihkupců na zavedení pevných cen nelíbí. Za všechny třeba mluvčí společnosti Globus Petr Vyhnálek. "Nevidím rozdíl mezi knihami a mezi ostatním zbožím, myslím si, že regulace tady v tom oboru je zbytečná."
Pevné ceny knih mají třeba ve Francii, v Německu a Rakousku. Kde je zrušili, přišly problémy, oponuje za knihkupce Jaroslav Císař. Jako příklad uvádí Finsko. "V Helsinkách po zrušení v podstatě přežily jenom velikánské obchodní domy a malá nezávislá knihkupectví skončila."
O zavedení pevných cen chtějí tuzemští knihkupci vyjednávat s vládou. Ministerstvo financí je ale už teď proti. "Není v našem úmyslu regulovat jakýmkoli způsobem knižní trh," potvrdil Radiožurnálu mluvčí ministerstva Marek Zeman.
Knih v hypermarketech se prodává čím dál víc, nejčastěji různé příručky, encyklopedie a kuchařky.