Knihovna v každém autobuse. Opavský dopravní podnik připravil pro cestující novou službu

Kdo si bude chtít od neděle půjčit v Opavě něco ke čtení, nemusí čekat, až otevře nejbližší knihovna. Stačí, když nastoupí do městského autobusu a vyzkouší novinku - regály s četbou v každém voze.

Opava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Linkový autobus (ilustrační foto) | Foto: Michal Polášek | Zdroj: Český rozhlas

V garážích dopravního podniku je všechno připravené, regály v zadní části autobusu mezi oknem a madlem jsou pevné a viditelné i zvenku.

Turečtí popeláři sestavili z vyhozených knížek knihovnu. Z košů zachránili Harryho Pottera i Orhana Pamuka

Číst článek

„Spouštíme to pro lidi. Je to něco nového v přepravě osob a očekáváme podle prvních indicií, které máme, že se to bude líbit,“ řekl Českému rozhlasu Ostrava ředitel Městského dopravního podniku Opava Jaromír Walaski.

Ten doufá, že jednoduchý koloběh půjčování a vracení třeba cestou do práce bude fungovat. Přece jenom mezi zastávkami zvlášť v centru města se nestihne přečíst ani jedna kapitola.

„Vezme si ji domů a po přečtení nám ji buď vrátí, anebo nabídne jinou knihu ze své knihovny,“ dodal Walaski.

Pro opavskou Knihovnu Petra Bezruče to byla zvláštní zakázka, vybrat něco pro každého, potvrdila knihovnice Michaela Hrbáčová.

Knihovna romské literatury vítá první čtenáře, najdou v ní na 250 titulů

Číst článek

„Dávali jsme tam detektivky, dávali jsme tam třeba romány pro ženy, knížky klasické literatury, to znamená třeba i studenti možná najdou povinnou četbu v autobuse, a samozřejmě jsme nezapomněli ani na děti,“ popsala Hrbáčová.

To ale nebylo všechno. Každá kniha se do malého autobusového regálu přece jenom nevejde, takže se aspoň od oka přeměřovalo.

„Co se týká formátu, tak jsme se snažili vybrat spíš knihy menší, tenčí. Přišlo nám, že to bude asi rozumnější volba, než abychom tam dávali Vojnu a mír,“ dodala Hrbáčová.

I bez ruských klasiků to ale bude podle dopravního podniku i knihovny zajímavý test. Pokud se osvědčí, možná přibydou k autobusům i trolejbusy, takže by mohla být kniha k jízdence kamkoliv.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme