Klementinum je památka, nejde z něj dělat Národní knihovnu, říká odvolaný šéf Ústřední knihovnické rady

Antonín Staněk poslední den ve funkci ministra kultury odvolal šéfa Ústřední knihovnické rady Víta Richtera. Oznámení o odvolání mu přišlo datovou schránkou bez udání důvodu, a to po dvaceti letech, které strávil ve funkci. Co za překvapivým krokem ministra stálo? A jak se na to sám Richter dívá?

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Staněk na twitter napsal, že rozhodnutí se netýkalo Víta Richtera osobně, ale že šlo o koncepční změnu – napříště by se automaticky předsedou Ústřední knihovnické rady měl stávat ředitel Národní knihovny.

To podle Richtera sice koncepční změna je, ale spíše k horšímu. Knihovnická rada totiž funguje jako poradní orgán složený z odborníků a měla by reflektovat problémy knihovnictví jako celku.

A podobně i reflektovat situaci Národní knihovny.

„Když teď předsedou (rady) bude ředitel Národní knihovny, tak je to zvláštní, je to takový lehký konflikt zájmů,“ míní.

Stavba nové knihovny

Vít Richter se už dříve netajil kritikou směrem k Národní knihovně, respektive k její rekonstrukci, které probíhá pomalu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor

„Národní knihovna o novou budovu usiluje více než sto let, vždy v určitém okamžiku, kdy prostorové i koncepční problémy přerostly určitou hranici, tak se začalo rozhodovat. A zatím to vždy skončilo tak, že se udělá rekonstrukce Klementina, postavil se depozitář, ale o novostavbě se nerozhodlo,“ přibližuje.

To je ale podle něj špatné rozhodnutí. Klementinum je národní kulturní památka a za současné situace tam podle něj nelze realizovat moderní Národní knihovnu. Proto by vláda měla rozhodnout o stavbě nové Národní knihovny.

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme