Knihovna Václava Havla se zatím stěhovat nebude. Ústavní soud zamítl stížnost Bakaly

Ústavní soud odmítl stížnost podnikatele Zdeňka Bakaly v letitém sporu souvisejícím s rekonstrukcí domu pro Knihovnu Václava Havla na Loretánském náměstí v Praze. Stížnost směřovala proti verdiktům, jimiž Městský soud v Praze nejprve loni zrušil část územního plánu a letos v březnu nařídil magistrátu, aby znovu otevřel řízení o umístění stavby.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cena Gratias agit, Knihovna Václava Havla, 7.6.2018 (zleva Taťjana Bajevová, Pavel Litvinov, Viktor Fajnberg)

Cena Gratias agit, Knihovna Václava Havla, 7.6.2018 (zleva Taťjana Bajevová, Pavel Litvinov, Viktor Fajnberg) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Přestavba historického domu na Hradčanech se už několik let odkládá. Knihovna Václava Havla momentálně sídlí v Ostrovní ulici na Novém městě.

ÚS v rozhodování justice nezjistil žádné porušení Bakalových základních práv, plyne z publikovaného usnesení senátu se zpravodajem Vojtěchem Šimíčkem.

Bakala je majitelem domu. Koupil jej s deklarovaným úmyslem vybudovat sídlo Havlovy knihovny. Projekt ale nabral značné zpoždění, a to i kvůli sporům s obyvatelem domu Bohumilem Vejtasou, jenž podal žalobu proti územnímu rozhodnutí o přístavbě a přeměně historického domu na polyfunkční objekt.

Nové místo pro Havlovu knihovnu stále nemá stavební povolení. Nájemník uspěl u soudu

Číst článek

Městský soud už v srpnu 2016 žalobě vyhověl a vrátil spis magistrátu k dalšímu řízení. Poté Nejvyšší správní soud (NSS) na základě kasační stížnosti nařídil městskému soudu, aby se žalobou zabýval znovu.

I poté ale pražský soud rozhodl ve prospěch Vejtasy. Nejprve vyloučil k samostatnému projednání návrh na zrušení úpravy směrné části územního plánu a přerušil řízení o žalobě. Poté skutečně zrušil úpravu, jež snížila numericky vyjádřený minimální podíl bydlení v lokalitě. Důvodem bylo to, že podíl bydlení nemá být zařazen ve směrné, ale v závazné části územního plánu. Soud měl výhrady i ke způsobu provedení změny.

Poslední a jediný nájemník

„Jeho změna neměla proběhnout v režimu úpravy územního plánu, jak se stalo, ale mělo se tak stát procesem stanoveným pro vydání opatření obecné povahy,“ rozhodl městský soud, jehož názor už stihl potvrdit také NSS.

„Je zjevné, že opatření obecné povahy bylo přijato zcela vadným způsobem a nezákonným postupem. Napadené opatření obecné povahy bylo stiženo tak závažnými procesními vadami, které plně odůvodňují závěr městského soudu o nutnosti zrušit je od samého počátku jeho platnosti,“ konstatoval NSS.

Poté městský soud vyhověl Vejtasově žalobě a poslal spis zpět magistrátu k dalšímu řízení. Zdůraznil, že pokud pozbylo platnost opatření obecné povahy, zanikl podklad pro vydání územního rozhodnutí.

Podle dřívějších vyjádření Bakaly měla knihovna zaujímat po přestavbě asi třetinu budovy. Projekt připravil španělský architekt Ricardo Bofill a česká architektonická kancelář TaK. Novým majitelům domu se už před lety podařilo dohodnout s nájemníky na vystěhování. Vejtasa tehdy jako jediný odmítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme