Knížete Václava připomněly nejen bohoslužby

Je to více než 1067 let, kdy byl zavražděn český kníže Václav. Život tohoto později svatořečeného vladaře je opředen mnoha legendami. Neví se přesně nejen rok jeho smrti, ale ani rok narození. Nezvratná fakta o Václavově životě se podařilo získat výzkumem jeho kosterních pozůstatků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lebka sv. Václava

lebka sv. Václava | Foto: Michal Krumphanzl

Jak poznamenává Marek Janáč, základním zjištěním vědců je fakt, že Václavovi bylo v době smrti asi čtyřicet let. Říká to známý antropolog Emanuel Vlček, který Václavovy ostatky zkoumal. Před sebou má přesný odlitek světcovy lebky, na které je výrazný její protáhlý obličej. Na čele je patrná jizva po zhojeném zranění. Václav podle Vlčka nepatřil mezi těžké atlety, ale byl statný a fyzicky zdatný.

Kníže Václav měl krevní skupinu B, netrpěl žádnými těžkými chorobami, a jeho chrup prozrazuje, že v jeho stravě hrály významnou roli obilniny. Více informací zatím není možné získat, a to s ohledem na fakt, že ostatky tohoto významného světce byly v průběhu středověku rozřezány a rozneseny téměř po celé Evropě. Doktor Vlček připomíná, že se ví o zachované dlouhé kosti Václava uložené ve španělském Escorialu, zatím ale nebyla možnost ji vědecky probádat. Václav byl velmi podobný svému otci Vratislavovi. Měli dokonce stejné dědičné prvky. To dokládá pravost ostatků, a fakt, že legendární světec není pouhou legendou.

Za vlády vlády Václava I. začaly Čechy vzkvétat. To ale pobuřovalo nejen jeho matku Drahomíru, ale i bratra Boleslava. Ten pozval 27. září Václava na hostinu. Třikrát za sebou se atentátníci pokusili o vraždu. Jejich svědomí jim to ale nedovolilo. Až druhého dne byl čin spáchán, když šel Václav na jitřní bohoslužbu. Kroniky byly dopsány, a více se z nich už o našem světci dozvědět nemůžeme.

Poutní bohoslužby k oslavě svatého Václava se v katedrále svatého Víta na Pražském hradě zúčastnilo na 4 000 katolických věřících. Svatováclavská církevní slavnost byla také první příležitostí pro opětné rozezvučení všech tří svatovítských zvonů, tedy i největšího z nich Zikmunda, kterému se vrátilo nově ukované srdce. Tato nezbytná součást zvonu pukla letos v červnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zikmund s novým srdcem opět zní nad Prahou

Marek Janáč, Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme