Koalice bude jednat o kompenzaci za vyšší DPH

O tom, jak vykompenzovat rodinám s dětmi a důchodcům zvýšení sazby DPH, budou jednat špičky koaličních stran. Sejdou se v takzvaném formátu K9. Kvůli zvednutí dolní sazby DPH na 14 procent v příštím roce, by podle propočtů ministerstva práce a sociálních věcí mohla daňová sleva na dítě stoupnou o zhruba 150 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci koalice pojednání o DPH | Zdroj: ČTK

Na konkrétní částce se ale lídři koaličních stran mají dohodnou až dnes. Ministerstvo práce a sociálních věcí muselo kompenzace vyšších sazeb DPH rodinám s dětmi přepočítat poté, co koalice minulý týden ustoupila z původního záměru sjednotit sazbu DPH na dvaceti procentech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeden z protagonistů K9, předseda Věcí veřejných a ministr vnitra Radek John na Rádiu Česko

„Budeme diskutovat o tom, jak má vypadat výše slevy na dítě. Výpočty se různí, slevy se pohybují od 90 do 150 korun,“ popsal šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík s tím, že jeho strana navrhuje kompromis ve výši 130 korun.

„My jsem domluveni na plné valorizaci pro rodiny s dětmi. Přesně to, o co přijdou rodiny s dětmi na daních, dostanou valorizováno. Stejně tak i důchodci. Teď jde jen o výpočty, kolik přesně ze spotřebního koše to bude rodiny s dětmi stát,“ řekl předseda Věcí veřejných a ministr vnitra Radek John. Žádné nové návrhy už podle něj nebudou.

„Ministerstvo průmyslu slíbilo, že dnes přinese konkrétní čísla, jak to oni počítají. My jsme měli konkrétní čísla už minule,“ dodal John.

Dopad na zdravotnictví

Lídři koaličních stran mají řešit i dopady vyšší sazby DPH na zdravotnictví. Ve hře je například varianta, že dojde k navýšení plateb za státní pojištěnce.

Ministr vnitra Radek John tvrdí, že v jeho resortu bude situace díky tomu, že horní hranice DPH bude 17 a ne 20 procent, příznivější. Podobné to podle něj bude i ve zdravotnictví.

Nejméně se opatření dotkne seniorů

Podle ekonomů z institutu CERGE se zvýšení spodní sazby DPH projeví poklesem v průměrném rodinném rozpočtu zhruba o 250 korun měsíčně. Je to o něco víc, než jedno procento měsíčních výdajů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dušek z institutu CERGE v poledních Ozvěnách dne

„V dalším roce, kdy se budou daňové sazby dále zvyšovat, to už ale bude více než dvě procenta. Pro 10 procent nejchudších domácností to bude znamenat asi 380 korun měsíčně,“ upřesnil Libor Dušek z institutu CERGE.

Nejlépe na tom podle něj budou senioři. I když si i jim zvýší ceny, tak následují valorizace důchodů, které jsou dostatečně štědré na to, aby nárůst kompenzovaly. Dušek ale varuje před dopadem na velmi chudé rodiny.

„Tady hrozí riziko, že slevy na dani příliš nevyužijí lidé, kteří jsou nezaměstnaní nebo mají nízký příjem. Tyto úspory se k nim pak nedostanou. Největší úspory budou mít naopak bohaté rodiny a je otázka, jestli právě jim chceme nárůst DPH kompenzovat,“ řekl ekonom Dušek.

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček, Veronika Sedláčková, Martina Spěváčková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme