Koalice bude jednat o školném a finanční pomoci vysokoškolákům

Koalice by se dnes měla dohodnout, jak bude vypadat v dalších letech finanční pomoc pro vysokoškoláky. Tedy jak budou například fungovat stipendia, granty nebo také studentské půjčky. Školští experti vlády se budou bavit také o školném a o tom, jak budou řízeny univerzity.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykova univerzita - budova rektorátu v Brně

Masarykova univerzita - budova rektorátu v Brně | Foto: Vladan Dokoupil

Debata o školném se stala v Česku doslova folklórem. O jeho zavedení na vysokých školách už debatovalo několik vlád. Ta poslední, Nečasova ho plánuje definitivně zavést od září 2013.

Mladý člověk by za vzdělání škole zaplatil dvacet tisíc korun ročně. To je podle Michala Nováka z České studentské unie příliš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Drž Školné, půjčky.mp3

"Když jsme se ptali studentů a předsedů studentských organizací na VŠ, říkali, že souhlasí se zavedením školného ze 60 %," vysvětlil Novák pro Radiožurnál a dodal: "Studenti by byly pro školné ve výši maximálně 5 tisíc korun za semestr."

Když student nepošle peníze hned, vezme si státem garantovanou půjčku. Tu začne splácet až jako absolvent a jen tehdy, pokud bude mít průměrnou mzdu.
Splácení dluhu se pozastaví v době, kdy absolvent přijde o práci, nebo je na mateřské a rodičovské dovolené.

Podle dosavadních návrhů by měsíční výše splátky za školné měla být nejméně pět procent z čistého příjmu. Politici se teď musejí dohodnout, jak by půjčky fungovaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek vysvětloval, proč je proti zavedení školného

Buď by je měla na starosti státem vlastněná banka, nebo by se o ně postaraly komerční ústavy.

Třetí alternativou je absolventská daň. Rok po dokončení školy by se připočítala jako procentní přirážka k dani z příjmu fyzických osob.

Podle předsedy studentské komory Rady vysokých škol Miroslava Jašurka bude muset vláda zvážit, jak moc stát zatíží jeho garance půjček a úroků.

Pokud se systém spustí, bude stát miliardy ročně

"Je potřeba si uvědomit, že varianty se poměrně zásadně liší z hlediska náročnosti na státní rozpočet," řekl Jašurek Radiožurnálu a doplnil: "Pokud se systém spustí naplno, znamenalo by to každoroční investice ve výši několika miliard."

Jašurek ovšem vítá, že vládní návrh počítá se zvýšením hranice pro přiznávání studentských úlev z 26 na 30 let, protože řada lidí odchází do zaměstnání a teprve pak se vrací do školy: „Je rozhodně potřebné změnit systém tak, aby se přizpůsobil změnám, které probíhají ve společnosti.“

Ke zbytku návrhu má ovšem výhrady. Vláda by podle něj neměla spojovat systém finanční pomoci se změnami, ke kterým má dojít po zavedení školného.

„Domníváme se, že není možné říkat, že bude zaveden systém finanční pomoci, který má pomáhat studentům, a zároveň bude zavedeno školné. To nedává smysl,“ říká Jašurek. Podle něj by měli politici zvážit, jakou pomoc studující opravdu potřebují, aby mohli dobře studovat.

Studentská komora Rady vysokých škol podle svého předsedy odmítá školné jako takové, protože studující zadlužuje na mnoho let dopředu.

Na inauguraci nemohly chybět insignie všech devíti fakult Masarykovy univerzity | Foto: Ivan Holas

„Zkušenosti ze zemí, kde školné bylo zavedeno, ukazují, že školné nemá žádné pozitivní dopady, o kterých se často hovoří, že zvýší kvalitu studia, motivaci ke studiu a tak dále. Nic z toho se nepotvrdilo. Jediné, co školné působí, je snižování veřejných výdajů na vysoké školství,“ vysvětluje.

Rektoři by uvítali vylepšení rozpočtu škol

Finanční podpora, o které se uvažuje v souvislosti se zavedením školného pak podle Jašurka nepředstavuje adekvátní vyrovnání.

Pro kterou variantu se nakonec vláda rozhodne, by mohlo být jasno dnes po koaličním jednání. Debatovat se bude také o další finanční a sociální podpoře pro vysokoškoláky a také o věcném záměru vysokoškolského zákona.

Placení školného by vysokým školám mohlo výrazně pomoci v rozpočtu. Rektoři návrhy vlády na poplatky za studium podporují. Podle nich to bude mít také pro studenty motivační efekt.

Ivo Vondrák, rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě, si myslí, že studenti si budou více vážit nabízeného vzdělávání.

O finanční pomoci studentům, splácení školného a také vysokoškolském zákoně se dnes budou bavit na koaličním jednání školští experti. Platit za studium by se mohlo od září roku 2013.

Jan Pokorný, Klára Bílá, Petra Benešová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme