Koalice chce část důchodové reformy předložit i bez dohody s ČSSD

Vláda předloží sněmovně část důchodové reformy - a nebude čekat na to, jestli se na její podobě koaliční strany shodnou se sociálními demokraty. Domluvili se na tom ve čtvrtek lídři koaličních stran. Dál ale sociálním demokratům nabízejí možnost se na přípravě reformy podílet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodkyně | Foto: Jan Rosenauer

Koaliční strany už nechtějí přijetí penzijní reformy odkládat. Podle předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených Kateřiny Jacques by ale bylo dobré, aby na penzijní reformě byla širší politická shoda:

"Sociální demokracie je významnou politickou silou a z tohoto důvodu by bylo dobré, kdyby se toho procesu účastnila a také nesla politické náklady, které jsou v tom obsaženy. Je to nezodpovědné jednání ze strany ČSSD, pokud se tváří, že důchodovou reformu nemusíme odstartovat v tomto roce."

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach v reakci na čtvrteční rozhodnutí koalice pro Radiožurnál uvedl, že se v něm projevuje určitá netrpělivost: "Myslím si, že to bude na úkor kvality. Bez představy o skutečně celkové koncepci důchodové reformy dělat jednotlivé kroky pouze parametrickými změnami, to není důchodová reforma."

Návrh počítá mimo jiné s postupným zvyšováním věku odchodu do důchodu na 65 let nebo s prodloužením povinné doby pojištění z 25 na 35 let. Studium by se také mělo přestat počítat za náhradní dobu pojištění. Vicepremiér Martin Bursík ale po koaliční schůzce naznačil, že se ještě budou dělat poslední úpravy.

Podle Škromacha se sociální demokracie chce na přípravě důchodové reformy podílet a bude přinášet své návrhy. "Očekáváme, že bude větší vstřícnost právě v té celkové představě důchodové reformy. Čili ne jenom například hovořit o věku odchodu do důchodu, ale také o náhradovém poměru. Čili jak vysoký bude důchod a kolik budeme muset na ten důchod platit. To jsou věci, které zatím projednávány nebyly," dodal Škromach.

Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme