Koalice chce dohodnout podobu finanční pomoci studentům

Školští experti vládní koalice dnes budou jednat o tom, jak by měla vypadat finanční pomoc pro vysokoškoláky během studia. Zákon o finanční pomoci studentům by tak měl dostat konkrétní obrysy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká škola (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Podle ministra školství Josefa Dobeše by už po dnešní schůzce mělo být jasné, kdo, kdy a kde bude vysokoškolákům půjčovat na studium, i to, podle čeho se bude řídit výše splátek.

Nově je v diskuzi návrh, že roli, v případném splácení půjček, by mohly hrát typy vysokoškolských oborů.

"Že by se třeba řeklo: tak právník má předpoklad, že vydělá výrazně větší peníze a dají se mu některé, v uvozovkách, horší parametry ke splácení. To znamená, že se sníží podmínky, kdy už se splácí," řekl Radiožurnálu ministr školství Dobeš.

ČTĚTE TAKÉ: Reforma VŠ počítá s financováním dle kvality, slučováním škol a školným

Naopak technické nebo učitelské obory by podle Dobeše začaly školné splácet až po překročení hranice průměrné mzdy.

"To je teď velká a zajímavá diskuze, protože je to i nástroj, jak podpořit technické směry a obory, které jsou důležité pro společnost," vysvětlil ministr Dobeš.

Reprezentace vysokých škol ani její studentská komora dílčí návrhy ještě neviděly a ministra Dobeše žádají o projednání.

Pavel Cyprich, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme