Koalice chce už příštího prezidenta volit přímo

Koalice chce prosadit přímou volbu hlavy státu ještě do nejbližších prezidentských voleb v roce 2003. Lidovci a unionisté jsou proto schopni obětovat i jednu z pravomocí nejvyššího ústavního činitele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Jan Rosenauer

Koalice totiž po neúspěchu svého návrhu ve sněmovně podává novou předlohu do senátu už s tím, že milosti prezidenta by kontrasignoval premiér. Senát jak počítá místopředsedkyně lidovců Zuzana Roithová by mohl novelu ústavy o přímé volbě schválit v červnu. Do sněmovny by pak šel návrh koalice až po volbách: "Věříme, že nové uskupení nových politiků v poslanecké sněmovně bude vstřícnější k tomuto návrhu. Věříme, že tam získáme dostatek svých nových poslanců, kteří podpoří tuto podle nás zásadní změnu, která je dosti důležitým milníkem na kvalitě demokracie v naší zemi."

Sociální demokraté nejsou proti přímé volbě, ale nevěří, že se její příprava dá do příštího roku stihnout. Místopředseda senátu za ČSSD Zdeněk Vojíř nicméně nevylučuje, že někteří jeho straničtí kolegové koalici podpoří. "Nevylučuji, že někteří z nás budou hlasovat pro tento návrh, protože obecně přímá volba prezidenta je prohloubení demokracie."

Proti návrhu Koalice je ODS, protože změna volby prezidenta si podle nich vyžádá zásadní úpravu Ústavy a na tu je potřeba čas. Šéf lidovců Cyril Svoboda s tím samozřejmě nesouhlasí: "Naše vůle je, aby už příští prezident byl zvolen přímo, a to se stihne."

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme