Koalice chce začít urychleně projednávat vrácený balík škrtů

Balíček škrtů v sociální oblasti by se dnes mohl znovu vrátit na schůzi poslanecké sněmovny. Koalice jej chce začít projednávat co nejdříve. Ústavní soud balík úsporných norem sice zrušil, platit ale podle jeho výroku bude do konce tohoto roku. Do té doby musí znovu projít celým legislativním procesem. Koaliční poslanci spěchají, musí totiž počítat s obstrukcemi opozice ve sněmovně i s tím, že se jim vrátí z levicového senátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 26.4. 2011, ministři před hlasováním o nedůvěře vládě | Foto: Filip Jandourek

Podle předsedkyně poslanecké sněmovny občanské demokratky Miroslavy Němcové se do termínu stanoveného Ústavním soudem škrty v sociální oblasti schválit dají.

„Prostor pro projednání do konce roku tu existuje. Doba je půlroční, a to se stihnout dá. Jestli bude debata bouřlivější až obstrukční, těžko odhaduji, ale spíše čekám, že kolem toho bude bouřka,“ řekla.

Úsporný balíček například ruší sociální příplatek, zachovává výši nemocenské na 60 procentech nebo omezuje nárok na porodné.

Opozice je proti přijetí normy. Předseda KSČM Pavel Kováčik Radiožurnálu řekl, že jeho strana hodlá vést dlouhou debatu o škrtech v sociální oblasti.

„Vládní koalice má pořád po otřesech k dispozici 115 hlasů, ale my to zadarmo nedáme. Jsem přesvědčen, že diskuze bude velmi dlouhá a rád bych věřil, že i odborná,“ potvrdil.

Balík novel se vrací nezměněn

Poslanec Věcí veřejných Michal Babák se obává, že prosazení škrtů bude blokovat opozice nejen ve sněmovně, ale především pak v Senátu, kde má většinu.

„Samozřejmě, že se obáváme časového presu, a proto je to dnes předmětem schůze poslanecké sněmovny. Musíme dodržet maximální kontinuitu tak, abychom počítali s tím, že to senát vrátí,“ oznámil Babák.

Do sněmovny se balík novel vrací, jak Radiožurnálu potvrdil ministr práce a sociálních věcí za TOP09 Jaromír Drábek, ve stejné podobě, ve které byl schválený loni v listopadu.

„To, co jsem předložil vládě a poté po schválení poslanecké sněmovně, je věcně naprosto totožný návrh, jaký platí dnes pro rok 2011. Vzhledem k tomu, že ústavní soud z procedurálních důvodů ukončil účinnost zákona k 31. prosinci, pro plynulé navázání nového balíčku je navrhována účinnost od 1. ledna 2012,“ vysvětlil ministr.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme