Koalice i opozice nejsou ideou ‚vlády odborníků‘ příliš nadšené

Pokud by prezident Miloš Zeman jmenoval takzvanou úřednickou vládu, koaliční lídři ani opozice by z toho nebyli příliš nadšení. Vyčkají na oficiální Zemanovo rozhodnutí, které má oznámit v úterý odpoledne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo vlády

sídlo vlády | Foto: Jan Rosenauer

Například šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová z ODS poukázala na to, že žádná z parlamentních stran si podle svých veřejných prohlášení nepřeje úřednickou vládu.

„To rozhodnutí o tom, že by ji on chtěl, je rozhodnutím, které já samozřejmě budu muset respektovat, ale znamená to, že se neopírá o názory, které slyšel v těch rozhovorech v uplynulých dvou dnech,“ zdůraznila Němcová.

Podle šéfky strany LIDEM Karolíny Peake se s touto variantou, kterou prezident označil za reálnou, muselo počítat.

„Popravdě řečeno, mě to nijak nepřekvapuje. Hovořilo se o tom v minulosti a je to jedna z možností, jak řešit současnou krizi,“ podotkla Peake.

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka by byla vláda odborníků chybou.

„Nedomnívám se, že východiskem ze situace by byla vláda odborníků, protože s vládami odborníků máme tradičně špatné zkušenosti. To, co skutečně udělaly, nebo neudělaly, se zjistí až několik měsíců či let potom, co ta vláda skončí. Vláda je odpovědná sněmovně, nikoli prezidentovi, byť on má nyní ten pokus. A přiznám se, že v takovémto případě určitě dojde k nějakému sporu nebo konfliktu mezi prezidentem a Poslaneckou sněmovnou,“ předpověděl Gazdík.

Zeman v Hovorech z Lán: Nejraději bych jmenoval 'vládu odborníků'

Číst článek

Podobně se vyjádřil i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, podle nějž je klíčové, zda koalice bude mít, nebo nebude většinovou podporu v Poslanecké sněmovně.

„A to, si myslím, budeme vědět velmi brzy. Pokud bychom měli většinu, a přesto by pan prezident jmenoval vládu proti vůli většiny sněmovny, tak by udělal mimořádný precedens, který naše ústavní historie nezná – a já nevěřím, že by něco takového udělal. Vláda se zpovídá sněmovně, nikoli prezidentovi republiky. A má-li jakákoli vláda zajištěnu většinu ve sněmovně, ještě nikdy se nestalo, že by to prezident republiky nerespektoval,“ řekl Kalousek.

Opozice, která volá po předčasných volbách, tuto variantu také nevítá, jak řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

„Já si zas nemyslím, že by tyto vlády úředníků byly v historii České republiky tak úspěšné, tak jak by se zdálo podle toho, že byly poměrně populární. Protože ve skutečnosti by de facto znamenala jakousi brzdu na odložené nějakého zásadního řešení,“ uvedl Zaorálek.

Vláda takzvaného úřednického kabinetu by nebyla nejlepším řešením ani podle KSČM. Jak řekl předseda komunistické strany Vojtěch Filip, KSČM trvá na předčasných volbách.

„A záleží na tom, jestli ten, kdo bude nominován na předsedu vlády a vlády, pokud bude ustavena, jaký chce mandát od Poslanecké sněmovny. A my pro delší mandát než do předčasných voleb nebudeme,“ řekl Filip.

Také podle předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřiny Klasnové jsou lepším řešením politické krize předčasné volby.

„Pro nás je zcela jednoznačné: nepodpoříme žádnou staronovou vládu. Jakékoli další varianty jsou samozřejmě na zvážení. My jsme už říkali, že pro nás tím nejčistším řešením – podle všeho i podle průzkumů – občané by vítali předčasné volby,“ poznamenala Klasnová.

Milan Kopp, Petra Benešová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme