Koalice jedná na zámku o reformě daní a zdravotnictví

Pětadvacet variant na nový daňový systém mají dnes na stole koaliční partneři. Po dnešní schůzce v kolodějském zámku u Prahy by pak mělo být jasno, jak vysoké daně budeme v budoucnosti platit. Podle politiků i ekonomů jsou však stanoviska vládních stran značně vzdálená. Nejsilnější ČSSD zcela odmítla sblížení existujících sazeb DPH.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka a Petr Mareš

Bohuslav Sobotka a Petr Mareš | Foto: Stanislav Zbyněk

ČSSD odmítá zvýšení pětiprocentní sazby DPH a naopak navrhuje sazbu třetí mezi deseti a 14 procenty. Do ní by zařadila jízdné, vstupenky do kin, divadel, či návštěvy posilovny.

"Chceme respektovat zájmy nízko příjmových kategorií obyvatel, které by byly velmi postiženy tím, kdybychom přikročili k nějakému sbližování sazeb ve smyslu toho, že bychom zvýšili sazby DPH na potraviny, léky, teplo, atd," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka.

V pěti procentech DPH by podle Sobotky zůstaly také knihy, časopisy, noviny, zdravotní pomůcky, stavební práce související s bydlením či pohřebnictví.

Naproti tomu KDU-ČSL i Unie svobody si přejí zachovat dvě sazby a sblížit je. "Domníváme se, že by mělo dojít k zásadnímu zjednodušení daňového systému. Sblížení neznamená zavedení nějaké třetí sazby, to by naopak bylo zkomplikování systému a šlo by to úplně proti smyslu toho kroku," řekl předseda poslaneckého klubu Karel Kühnl.

Snížená sazba by podle Kühnla mohla vzrůst až na sedm procent, základní poklesnout výrazně pod 20 procent. To je cílem i lidovců. "My bychom si přáli, aby od 1. 5. 2004 to bylo méně než 22 procent, tedy aby ten cenový skok, vynucený harmonizací s Evropskou unií, ze snížení sazby na základní nebyl tak vysoký," potvrdil předseda Miroslav Kalousek.

ČSSD nesouhlasí ani s plánovaným snížením nebo zrušením příspěvku na politiku zaměstnanosti. Naopak chce snížit daně rodinám s dětmi, které mají průměrné a podprůměrné příjmy. Dalším cílem je urychlit odpisy firem, které budou podporovat inovace, vědu, výzkum a vysoké školy. Na daňové úlevy se prý mohou těšit i veřejné vysoké školy a výzkumné instituce.

Koaliční devítka dnes začne projednávat i první legislativní změny zdravotnického systému. Lídři vládních stran diskutovat o změnách, které jsou nezbytné ke stabilizaci úhradového systému.

Ministryně Marie Součková navrhuje stoprocentní přerozdělování vybraného pojistného mezi zdravotními pojišťovnami. Přihlížet je podle ní třeba k věkovým kategorií pojištěnců a k takzvanýma drahým pacientům. Nyní se přerozděluje 60 procent pojistného.

Koalice by měla rovněž posoudit zavedení nového způsobu plateb nemocnicích za diagnózu. Součková v minulých dnech prohlásila, že opustí kabinet, když se jí nepodaří ve vládě nebo v parlamentě zdravotnickou reformu prosadit.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek, Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme