Koalice jedná o rozdělení senátních obvodů

Předsednictva lidovců a unionistů začala v pondělí večer jednat o rozdělení 27 senátních obvodů. Už dříve se obě strany dohodly, že do senátu nebudou kandidovat společně. Nechtějí si ale ve volbách do horní parlamentní komory konkurovat. Unionisté ale požadují více kandidátů. Konkrétně mají zájem o 15 obvodů. Lidovcům by tak zbylo 12.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koalice -nové logo

Jak už před časem uvedl místopředseda Unie svobody Deu - senátor Robert Kolář - částečně by se tak kompenzoval výsledek voleb do sněmovny. Voliči v nich v některých případech upřednostnili kandidáty KDU-ČSL před unionisty. "Ta kompenzace má v podstatě dvě části. Je to jednak kompenzace v těch senátních volebních obvodech anebo kompenzace finanční. Já si myslím, že na obě KDU ČSL slyší a to, která nakonec bude využita nebo jestli bude využita kombinace obou možných kompenzací, záleží samozřejmě na těch našich jednáních, která povedeme."

Lidovci dali najevo, že za jistých okolností jsou ochotni přenechat unionistům 15 obvodů a nechat si zbylých 12. Někteří ale prosazují pro ně příznivější poměr 14 ku 13 ve prospěch Unie.

KDU-ČSL se ale podle předsedy Cyrila Svobody rozhodně nemíní vzdát šesti obvodů, kde jejich senátorům letos končí mandát. "Je naprosto nepochybné, že my budeme kandidovat ve všech obvodech, ve kterých jsme měli senátory. Jedná se o volební obvody Rychnov nad Kněžnou, Žďár nad Sázavou, Brno-město, Vyškov, Znojmo a Uherské Hradiště."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milada Richterová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme