Koalice musí jednat obezřetně, průzkumy mínění jasně preferují levici

Zatím není o nic jasněji v dohadech o tom, kolik poslanců ještě vystoupí z Věcí veřejných a přidá se ke Karolíně Peake. Nejsilnější vládní strana ODS už po včerejším grémiu oznámila, že zahajuje kroky k rozvázání koaličního svazku s Véčkaři, jejich předseda Radek John dnes slíbil podporu vládní stability, i kdyby VV měly jít do parlamentní opozice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Factum Invenio Jan Herzmann

Ředitel Factum Invenio Jan Herzmann | Foto: Noemi Fingerlandová

Největší katastrofou by podle Johna byly předčasné volby, odvolává se na krátký čas a hrozící vládu sociálních demokratů s komunisty.

Politologa Lukáše Jelínka snaha Věcí veřejných odvrátit předčasné volby nepřekvapuje: „Nechci být příkrý, ale mám dojem, že názor Radka Johna už zbylé koaliční partnery příliš nezajímá. Je samozřejmé, že VV budou chtít oddalovat možnost předčasných voleb do Poslanecké sněmovny, ale s nimi evidentně už nikdo moc nepočítá a Petr Nečas ani nebude stát o véčkařské hlasy ve sněmovně.“

Jednání uvnitř parlamentních stran i mezi koaličními partnery se přesunula za zavřené dveře. Podle Jelínka panuje v koaličních stranách velká nervozita, především v ODS. Včerejší průzkum CVVM totiž přisoudil potenciální výraznou parlamentní většinu sociální demokracii a komunistům.

Přehrát

00:00 / 00:00

V odpoledních Ozvěnách dne se k dalšímu vývoji vyjádřili politolog Lukáš Jelínek a sociolog Jan Herzman

Lidé jsou zákonitě ze současného dění na politické scéně znechuceni, sociolog a ředitel společnosti Factum Invenio Jan Herzman se dokonce obává ještě prohloubení krize veřejného mínění. Pokud by došlo k předčasným volbám, dostaly by hlasy ty strany, které nemají s vládní koalicí nic společného.

„Mohou to být i mimoparlamentní strany, takže ten příští parlament by mohl být podstatně pestřejší. Proto si asi nepřeje předčasné volby ani ODS. Na druhé straně kdyby pan Nečas kývl na to, že se nechá podporovat ve sněmovně zbývajícími Věcmi veřejnými, je to téměř sebevražedné jednání,“ upozorňuje Herzman.

Lidé mají horší vztah k politice než před rokem 1989

Z průzkumu společnosti Factum Invenio vyplynulo, že více než dvě pětiny lidí spojují s korupcí pouze Věci veřejné. Podle Herzmana je to odraz mediální situace:

„Mě trochu překvapilo, že v hlavách občanů zapadla další jména, o kterých se mluvilo předtím. Ať už to byli pánové Janoušek nebo Rittig. Jako by se problém korupce soustředil do Věcí veřejných, což realitě tak úplně neodpovídá.“

Lukáš Jelínek | Foto: archiv Lukáše Jelínka

Úplatkářských skandálů se objevilo už tolik, že z nich většina společnosti udělala obecné spojení na systém a celkovou politickou situaci.

„Ze sociologických šetření vyplývá, že lidé nejsou ani tak naštvaní, jako spíše zklamaní, roztrpčení. Slyší o klientelismu, o korupci, o velmi podivných vazbách politiků s podnikateli a do toho se na ně valí nepopulární opatření sociální a daňová,“ potvrzuje Jelínek.

Vláda je krok od svého pádu, Peake má jistých zatím jen šest poslanců

Číst článek

Lidé se proto domnívají, že mohou ovlivnit chování politiků pouze v 15 procentech, a pouhých 15 procent respondentů navíc vyjádřilo pozitivní vztah k politickému systému v České republice, což představuje o 8 procent méně než k systému, který byl před rokem 1989.

Proto zjevný favorit voleb – ČSSD – nevylučuje vládu s podporou komunistů. Podle Jelínka by však museli být sociální demokraté velmi opatrní při uzavírání programových kompromisů:

Pokud získá důvěru poslanců, je vláda s platformou ústavně legitimní

Číst článek

„Budou muset velmi pečlivě dbát o to, aby navázali spolupráci s tím, kdo jim maximálně zajistí plnění volebního programu.“

Lucie Maňourová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme