Koalice neprosadila právo veta v příští vládě

V budoucí vládě s ČSSD nebude mít Koalice právo veta. Zjistila to ČTK z druhé části koaliční dohody, kterou má agentura od důvěryhodného zdroje. Místopředseda Unie svobody-DEU Ivan Pilip ale pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál připomíná, že Koalice má na osud zákonů velký vliv - neprojdou totiž Poslaneckou sněmovnou bez jejích hlasů a pokud ano, pak by došlo k porušení jiné části smlouvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Pilip | Foto: Michal Kamaryt

"Já jsem přesvědčen, že není možné právo veta v situaci, kdy jedna strana má v parlamentu 70 mandátů a druhá 31. To je realita voleb a toho my jsme si vědomi. Proto má smlouva jiné mechanismy pro spulupráci tří stran. My máme dostek hlasů proto, aby neprošly v parlamentu zákony, které bychom nepodporovali," poznamenal Pilip.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Pilip: Koaliční smlouva

Také předseda lidovců Cyril Svoboda pokládá připravovanou koaliční smlouvu za dostatečnou obranu proti případné snaze ČSSD partnery v kabinetu přehlasovat.

Smlouvu mají podepsat nejen vrcholní představitelé tří zúčastněných stran, ale i všech 101 poslanců tvořících těsnou většinu ve dvousetčlenné sněmovně. Strany se v dokumentu zavazují, že budou v obou komorách podporovat přijetí vládních návrhů zákonů.

Národními prostředky hodlá budoucí vláda ČSSD, lidovců a Unie svobody-DEU zajistit obranu našeho vzdušného prostoru. Do této formulace se v koaliční smlouvě smrskla diskuse o nákupu 24 nadzvukových stíhaček Jas-39 Gripen pro naše letce.

Koaliční strany se také zavazují, že vybudují profesionální armádu a od 2006 zruší základní vojenskou službu. Ministerstvo obrany i v nové vládě velmi pravděpodobně povede Jaroslav Tvrdík.

Milan Kopp, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme